Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Lokmanyatilak Shalimar Express - 18029


  ()
1 Lokmanyatilak T (LTT)
21:50
0
1
0 km
2 Thane (TNA)
22:13
22:15
2 min
1
18 km
3 Kalyan Jn (KYN)
22:35
22:40
5 min
1
38 km
4 Kasara (KSRA)
23:38
23:40
2 min
1
105 km
5 Igatpuri (IGP)
00:28
00:30
2 min
2
121 km
6 Devlali (DVL)
01:18
01:20
2 min
2
166 km
7 Nasik Road (NK)
01:33
01:35
2 min
2
172 km
8 Lasalgaon (LS)
02:13
02:15
2 min
2
220 km
9 Manmad Jn (MMR)
02:35
02:40
5 min
2
245 km
10 Nandgaon (NGN)
03:03
03:05
2 min
2
270 km
11 Chalisgaon Jn (CSN)
03:43
03:45
2 min
2
312 km
12 Pachora Jn (PC)
04:13
04:15
2 min
2
357 km
13 Jalgaon Jn (JL)
04:48
04:50
2 min
2
405 km
14 Bhusaval Jn (BSL)
05:25
05:45
20 min
2
429 km
15 Varangaon (VNA)
05:58
06:00
2 min
2
441 km
16 Bodwad (BDWD)
06:20
06:22
2 min
2
460 km
17 Malkapur (MKU)
06:33
06:35
2 min
2
479 km
18 Nandura (NN)
07:03
07:05
2 min
2
507 km
19 Jalamb Jn (JM)
07:13
07:15
2 min
2
519 km
20 Shegaon (SEG)
07:23
07:25
2 min
2
532 km
21 Paras (PS)
07:38
07:40
2 min
2
549 km
22 Akola Jn (AK)
08:00
08:05
5 min
2
569 km
23 Murtajapur (MZR)
08:38
08:40
2 min
2
607 km
24 Badnera Jn (BD)
09:50
09:55
5 min
2
648 km
25 Chandur (CND)
10:15
10:17
2 min
2
677 km
26 Dhamangaon (DMN)
10:30
10:32
2 min
2
694 km
27 Pulgaon Jn (PLO)
10:48
10:50
2 min
2
714 km
28 Wardha Jn (WR)
11:25
11:30
5 min
2
743 km
29 Sevagram (SEGM)
11:34
11:36
2 min
2
746 km
30 Sindi (SNI)
11:58
12:00
2 min
2
776 km
31 Ajni (AJNI)
12:31
12:33
2 min
2
819 km
32 Nagpur (NGP)
13:10
13:30
20 min
2
822 km
33 Itwari (ITR)
13:40
13:42
2 min
2
826 km
34 Kamptee (KP)
14:00
14:02
2 min
2
837 km
35 Bhandara Road (BRD)
14:32
14:34
2 min
2
885 km
36 Tumsar Road (TMR)
14:48
14:50
2 min
2
903 km
37 Tirora (TRO)
15:05
15:07
2 min
2
923 km
38 Gondia Jn (G)
15:40
15:50
10 min
2
952 km
39 Amgaon (AGN)
16:04
16:06
2 min
2
975 km
40 Salekasa (SKS)
16:17
16:19
2 min
2
990 km
41 Dongargarh (DGG)
16:53
16:55
2 min
2
1026 km
42 Raj Nandgaon (RJN)
17:16
17:18
2 min
2
1057 km
43 Durg (DURG)
18:25
18:35
10 min
2
1086 km
44 Bhilainagar (BQR)
18:41
18:43
2 min
2
1090 km
45 Bhilai Pwr Hs (BPHB)
18:49
18:51
2 min
2
1095 km
46 Bhilai (BIA)
18:57
18:59
2 min
2
1100 km
47 Devbaloda Chrda (DBEC)
19:04
19:06
2 min
2
1103 km
48 Raipur Jn (R)
19:25
19:35
10 min
2
1123 km
49 Tilda (TLD)
20:03
20:05
2 min
2
1161 km
50 Bhatapara (BYT)
20:26
20:28
2 min
2
1187 km
51 Belha (BYL)
20:51
20:53
2 min
2
1217 km
52 Bilaspur Jn (BSP)
22:05
22:25
20 min
2
1233 km
53 Akaltara (AKT)
22:46
22:48
2 min
2
1260 km
54 Naila (NIA)
23:01
23:03
2 min
2
1275 km
55 Champa (CPH)
23:15
23:20
5 min
2
1286 km
56 Sakti (SKT)
23:41
23:43
2 min
2
1316 km
57 Kharsia (KHS)
23:53
23:55
2 min
2
1332 km
58 Raigarh (RIG)
00:17
00:19
2 min
3
1366 km
59 Belpahar (BPH)
00:58
01:00
2 min
3
1417 km
60 Brajrajnagar (BRJN)
01:09
01:11
2 min
3
1426 km
61 Jharsuguda Jn (JSG)
02:00
02:05
5 min
3
1439 km
62 Bamra (BMB)
02:32
02:34
2 min
3
1476 km
63 Raj Gangpur (GP)
03:01
03:03
2 min
3
1510 km
64 Rourkela (ROU)
03:30
03:40
10 min
3
1540 km
65 Bondamunda (BNDM)
03:46
03:48
2 min
3
1548 km
66 Manoharpur (MOU)
04:14
04:16
2 min
3
1580 km
67 Goilkera (GOL)
04:42
04:44
2 min
3
1608 km
68 Sonua (SWR)
04:56
04:58
2 min
3
1620 km
69 Chakradharpur (CKP)
05:28
05:35
7 min
3
1641 km
70 Rajkharsawan Jn (RKSN)
05:48
05:50
2 min
3
1662 km
71 Sini Jn (SINI)
06:04
06:06
2 min
3
1677 km
72 Tatanagar Jn (TATA)
06:50
07:10
20 min
3
1704 km
73 Rakha Mines (RHE)
07:33
07:35
2 min
3
1723 km
74 Galudih (GUD)
07:44
07:46
2 min
3
1730 km
75 Ghatsila (GTS)
07:57
07:59
2 min
3
1740 km
76 Chakulia (CKU)
08:21
08:23
2 min
3
1770 km
77 Jhargram (JGM)
08:44
08:46
2 min
3
1800 km
78 Kharagpur Jn (KGP)
09:25
09:35
10 min
3
1838 km
79 Panskura (PKU)
10:13
10:15
2 min
3
1882 km
80 Mecheda (MCA)
10:33
10:35
2 min
3
1895 km
81 Ulubaria (ULB)
11:03
11:05
2 min
3
1921 km
82 Santragachi Jn (SRC)
11:43
11:45
2 min
3
1946 km
83 Shalimar (SHM)
12:15
0
3
1951 km

Train Lokmanyatilak Shalimar Express -18029 from to passes through following stations:


Lokmanyatilak T, Thane, Kalyan Jn, Kasara, Igatpuri, Devlali, Nasik Road, Lasalgaon, Manmad Jn, Nandgaon, Chalisgaon Jn, Pachora Jn, Jalgaon Jn, Bhusaval Jn, Varangaon, Bodwad, Malkapur, Nandura, Jalamb Jn, Shegaon, Paras, Akola Jn, Murtajapur, Badnera Jn, Chandur, Dhamangaon, Pulgaon Jn, Wardha Jn, Sevagram, Sindi, Ajni, Nagpur, Itwari, Kamptee, Bhandara Road, Tumsar Road, Tirora, Gondia Jn, Amgaon, Salekasa, Dongargarh, Raj Nandgaon, Durg, Bhilainagar, Bhilai Pwr Hs, Bhilai, Devbaloda Chrda, Raipur Jn, Tilda, Bhatapara, Belha, Bilaspur Jn, Akaltara, Naila, Champa, Sakti, Kharsia, Raigarh, Belpahar, Brajrajnagar, Jharsuguda Jn, Bamra, Raj Gangpur, Rourkela, Bondamunda, Manoharpur, Goilkera, Sonua, Chakradharpur, Rajkharsawan Jn, Sini Jn, Tatanagar Jn, Rakha Mines, Galudih, Ghatsila, Chakulia, Jhargram, Kharagpur Jn, Panskura, Mecheda, Ulubaria, Santragachi Jn, Shalimar,