Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kerala Express - 12625


  ()
1 Trivandrum Cntl (TVC)
11:15
0
1
0 km
2 Varkala (VAK)
11:49
11:50
1 min
1
41 km
3 Quilon Jn (QLN)
12:15
12:20
5 min
1
65 km
4 Kayankulam Jn (KYJ)
12:53
12:55
2 min
1
106 km
5 Mavelikara (MVLK)
13:04
13:05
1 min
1
114 km
6 Chengannur (CNGR)
13:19
13:20
1 min
1
126 km
7 Tiruvalla (TRVL)
13:29
13:30
1 min
1
135 km
8 Changanacheri (CGY)
13:39
13:40
1 min
1
143 km
9 Kottayam (KTYM)
14:05
14:10
5 min
1
161 km
10 Valkam Road (VARD)
14:31
14:32
1 min
1
186 km
11 Eranakulam Jn (ERS)
15:30
15:45
15 min
1
220 km
12 Alwaye (AWY)
16:10
16:13
3 min
1
240 km
13 Trichur (TCR)
17:10
17:15
5 min
1
295 km
14 Palghat (PGT)
18:40
18:45
5 min
1
372 km
15 Coimbatore Jn (CBE)
19:55
20:00
5 min
1
426 km
16 Tiruppur (TUP)
20:43
20:45
2 min
1
476 km
17 Erode Jn (ED)
21:50
22:00
10 min
1
527 km
18 Salem Jn (SA)
22:55
23:00
5 min
1
589 km
19 Jolarpettai (JTJ)
00:40
00:45
5 min
2
709 km
20 Katpadi Jn (KPD)
02:05
02:10
5 min
2
793 km
21 Chittor (CTO)
02:42
02:43
1 min
2
826 km
22 Tirupati (TPTY)
03:55
03:57
2 min
2
897 km
23 Renigunta Jn (RU)
04:10
04:20
10 min
2
907 km
24 Gudur Jn (GDR)
05:55
05:57
2 min
2
990 km
25 Nellore (NLR)
06:22
06:23
1 min
2
1029 km
26 Vijayawada Jn (BZA)
10:00
10:15
15 min
2
1283 km
27 Warangal (WL)
13:00
13:05
5 min
2
1492 km
28 Ramgundam (RDM)
14:40
14:41
1 min
2
1594 km
29 Balharshah (BPQ)
17:00
17:10
10 min
2
1735 km
30 Sevagram (SEGM)
19:05
19:06
1 min
2
1870 km
31 Nagpur (NGP)
20:15
20:25
10 min
2
1947 km
32 Itarsi Jn (ET)
01:15
01:25
10 min
3
2244 km
33 Bhopal Jn (BPL)
02:55
03:00
5 min
3
2335 km
34 Bina Jn (BINA)
05:00
05:05
5 min
3
2474 km
35 Jhansi Jn (JHS)
06:55
07:07
12 min
3
2626 km
36 Gwalior (GWL)
08:25
08:30
5 min
3
2723 km
37 Agra Cantt (AGC)
10:20
10:23
3 min
3
2842 km
38 Mathura Jn (MTJ)
11:20
11:23
3 min
3
2896 km
39 Faridabad (FDB)
12:49
12:51
2 min
3
3008 km
40 H Nizamuddin (NZM)
13:17
13:19
2 min
3
3029 km
41 New Delhi (NDLS)
13:40
0
3
3036 km

Train Kerala Express -12625 from to passes through following stations:


Trivandrum Cntl, Varkala, Quilon Jn, Kayankulam Jn, Mavelikara, Chengannur, Tiruvalla, Changanacheri, Kottayam, Valkam Road, Eranakulam Jn, Alwaye, Trichur, Palghat, Coimbatore Jn, Tiruppur, Erode Jn, Salem Jn, Jolarpettai, Katpadi Jn, Chittor, Tirupati, Renigunta Jn, Gudur Jn, Nellore, Vijayawada Jn, Warangal, Ramgundam, Balharshah, Sevagram, Nagpur, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Bina Jn, Jhansi Jn, Gwalior, Agra Cantt, Mathura Jn, Faridabad, H Nizamuddin, New Delhi,