Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Rajdhani Express - 12431


  ()
1 Trivandrum Cntl (TVC)
19:15
0
1
0 km
2 Eranakulam Jn (ERS)
22:30
22:35
5 min
1
206 km
3 Trichur (TCR)
23:52
23:55
3 min
1
280 km
4 Shoranur Jn (SRR)
00:40
00:45
5 min
2
313 km
5 Calicut (CLT)
02:18
02:20
2 min
2
399 km
6 Cannanore (CAN)
03:45
03:47
2 min
2
488 km
7 MAJN (MAJN)
06:00
06:10
10 min
2
625 km
8 Udupi (UD)
07:12
07:14
2 min
2
706 km
9 Karwar (KAWR)
09:08
09:10
2 min
2
973 km
10 Madgaon (MAO)
10:15
10:25
10 min
2
1055 km
11 Sawantwadi Road (SWV)
11:25
11:27
2 min
2
1165 km
12 Ratnagiri (RN)
13:35
13:40
5 min
2
1390 km
13 Panvel (PNVL)
18:05
18:10
5 min
2
1752 km
14 Vasai Road (BSR)
19:30
19:35
5 min
2
1819 km
15 Vadodara Jn (BRC)
00:10
00:26
16 min
3
2163 km
16 Kota Jn (KOTA)
06:50
07:00
10 min
3
2691 km
17 H Nizamuddin (NZM)
12:40
0
3
3149 km

Train Rajdhani Express -12431 from to passes through following stations:


Trivandrum Cntl, Eranakulam Jn, Trichur, Shoranur Jn, Calicut, Cannanore, MAJN, Udupi, Karwar, Madgaon, Sawantwadi Road, Ratnagiri, Panvel, Vasai Road, Vadodara Jn, Kota Jn, H Nizamuddin,