Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mysore Shimoga Express - 07301


  ()
1 Mysore Jn (MYS)
22:15
0
1
0 km
2 Krishanrajanaga (KRNR)
22:49
22:50
1 min
1
35 km
3 Mandagere (MGF)
23:24
23:25
1 min
1
70 km
4 Hole Narsipur (HLN)
23:44
23:45
1 min
1
89 km
5 Hassan (HAS)
00:18
00:20
2 min
2
121 km
6 Arsikere Jn (ASK)
01:20
02:50
1 hrs 30 min
2
168 km
7 Birur Jn (RRB)
03:48
03:50
2 min
2
213 km
8 Tarikere Jn (TKE)
04:24
04:25
1 min
2
237 km
9 Bhadravati (BDVT)
04:59
05:00
1 min
2
257 km
10 Shimoga (SME)
05:24
05:25
1 min
2
274 km
11 Shimoga Town (SMET)
06:10
0
2
276 km

Train Mysore Shimoga Express -07301 from to passes through following stations:


Mysore Jn, Krishanrajanaga, Mandagere, Hole Narsipur, Hassan, Arsikere Jn, Birur Jn, Tarikere Jn, Bhadravati, Shimoga, Shimoga Town,