Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Shimoga Bangalore Express - 16202


  ()
1 Shimoga Town (SMET)
06:20
0
1
0 km
2 Shimoga (SME)
06:24
06:25
1 min
1
3 km
3 Bhadravati (BDVT)
06:47
06:48
1 min
1
19 km
4 Tarikere Jn (TKE)
07:14
07:15
1 min
1
39 km
5 Birur Jn (RRB)
07:45
07:47
2 min
1
63 km
6 Kadur (DRU)
07:53
07:54
1 min
1
69 km
7 Arsikere Jn (ASK)
08:30
08:35
5 min
1
109 km
8 Tiptur (TTR)
09:04
09:05
1 min
1
134 km
9 Tumkur (TK)
10:18
10:20
2 min
1
205 km
10 Bangalore Cy Jn (SBC)
11:55
0
1
274 km

Train Shimoga Bangalore Express -16202 from to passes through following stations:


Shimoga Town, Shimoga, Bhadravati, Tarikere Jn, Birur Jn, Kadur, Arsikere Jn, Tiptur, Tumkur, Bangalore Cy Jn,