Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

West Coast Express - 16627


  ()
1 Chennai Central (MAS)
11:30
0
1
0 km
2 Arakkonam (AJJ)
12:23
12:25
2 min
1
69 km
3 Walajah Road Jn (WJR)
13:03
13:05
2 min
1
105 km
4 Katpadi Jn (KPD)
13:33
13:35
2 min
1
130 km
5 Jolarpettai (JTJ)
14:48
14:50
2 min
1
214 km
6 Tirupattur Jn (TPT)
15:03
15:05
2 min
1
221 km
7 Morappur (MAP)
15:38
15:40
2 min
1
268 km
8 Bommidi (BQI)
15:58
16:00
2 min
1
290 km
9 Salem Jn (SA)
16:40
16:45
5 min
1
334 km
10 Sankaridrug (SGE)
17:18
17:20
2 min
1
375 km
11 Erode Jn (ED)
17:55
18:05
10 min
1
396 km
12 Tiruppur (TUP)
18:48
18:50
2 min
1
446 km
13 Coimbatore Jn (CBE)
19:55
20:00
5 min
1
497 km
14 Podanur Jn (PTJ)
20:09
20:10
1 min
1
503 km
15 Palghat (PGT)
21:10
21:15
5 min
1
551 km
16 Ottappalam (OTP)
21:43
21:45
2 min
1
583 km
17 Shoranur Jn (SRR)
22:10
22:15
5 min
1
595 km
18 Kuttippuram (KTU)
22:43
22:45
2 min
1
625 km
19 Tirur (TIR)
23:03
23:05
2 min
1
640 km
20 Parpanangadi (PGI)
23:23
23:25
2 min
1
656 km
21 Calicut (CLT)
00:05
00:10
5 min
2
681 km
22 Badagara (BDJ)
00:48
00:50
2 min
2
728 km
23 Tellicherry (TLY)
01:13
01:15
2 min
2
750 km
24 Cannanore (CAN)
01:45
01:50
5 min
2
771 km
25 Kannapuram (KPQ)
02:03
02:05
2 min
2
785 km
26 Payyanur (PAY)
02:23
02:25
2 min
2
804 km
27 Charvattur (CHV)
02:38
02:40
2 min
2
819 km
28 Nileshwar (NLE)
02:45
02:47
2 min
2
824 km
29 Kanhangad (KZE)
02:58
03:00
2 min
2
833 km
30 Kasaragod (KGQ)
03:18
03:20
2 min
2
856 km
31 Mangalore (MAQ)
04:50
0
2
902 km

Train West Coast Express -16627 from to passes through following stations:


Chennai Central, Arakkonam, Walajah Road Jn, Katpadi Jn, Jolarpettai, Tirupattur Jn, Morappur, Bommidi, Salem Jn, Sankaridrug, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Podanur Jn, Palghat, Ottappalam, Shoranur Jn, Kuttippuram, Tirur, Parpanangadi, Calicut, Badagara, Tellicherry, Cannanore, Kannapuram, Payyanur, Charvattur, Nileshwar, Kanhangad, Kasaragod, Mangalore,