Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Unchahar Express - 14217


  ()
1 Allahabad Jn (ALD)
14:15
0
1
0 km
2 Prayag (PRG)
14:27
14:29
2 min
1
7 km
3 Phaphamau Jn (PFM)
14:46
14:48
2 min
1
13 km
4 Ram Chaura Road (RMC)
15:05
15:07
2 min
1
34 km
5 Lalgopalganj (LGO)
15:14
15:16
2 min
1
41 km
6 Kunda Harnamgnj (KHNM)
15:28
15:30
2 min
1
56 km
7 Garhi Manikpur (GRMR)
15:44
15:46
2 min
1
68 km
8 Pwn Klaknder Rd (PQN)
15:53
15:55
2 min
1
75 km
9 Unchahar Jn (UCR)
16:06
16:08
2 min
1
86 km
10 Jalalpur Dhai (JPD)
16:27
16:29
2 min
1
104 km
11 Dalmau Jn (DMW)
16:43
16:45
2 min
1
117 km
12 Lalganj (LLJ)
17:10
17:12
2 min
1
130 km
13 Takia (TQA)
17:48
17:50
2 min
1
155 km
14 Bighapur (BQP)
18:24
18:26
2 min
1
165 km
15 Unnao Jn (ON)
19:24
19:26
2 min
1
198 km
16 Kanpur Central (CNB)
20:05
20:30
25 min
1
215 km
17 Rura (RURA)
21:03
21:05
2 min
1
258 km
18 Jhinjhak (JJK)
21:21
21:23
2 min
1
277 km
19 Phaphund (PHD)
21:40
21:42
2 min
1
297 km
20 Bharthana (BNT)
22:09
22:11
2 min
1
333 km
21 Etawah (ETW)
22:30
22:35
5 min
1
353 km
22 Jaswantnagar (JGR)
22:47
22:49
2 min
1
369 km
23 Shikohabad Jn (SKB)
23:18
23:23
5 min
1
409 km
24 Firozabad (FZD)
23:42
23:44
2 min
1
429 km
25 Tundla Jn (TDL)
00:15
00:23
8 min
2
445 km
26 Hathras Jn (HRS)
00:48
00:50
2 min
2
493 km
27 Aligarh Jn (ALJN)
01:20
01:25
5 min
2
523 km
28 Khurja Jn (KRJ)
02:00
02:05
5 min
2
566 km
29 Ghaziabad (GZB)
03:20
03:22
2 min
2
629 km
30 Sahibabad (SBB)
03:30
03:32
2 min
2
636 km
31 Delhi (DLI)
04:05
04:25
20 min
2
649 km
32 Narela (NUR)
04:58
05:00
2 min
2
675 km
33 Sonipat (SNP)
05:17
05:19
2 min
2
692 km
34 Ganaur (GNU)
05:38
05:40
2 min
2
708 km
35 Samalkha (SMK)
05:53
05:55
2 min
2
720 km
36 Panipat Jn (PNP)
06:28
06:30
2 min
2
737 km
37 Karnal (KUN)
06:58
07:00
2 min
2
771 km
38 Kurukshetra Jn (KKDE)
07:35
07:37
2 min
2
804 km
39 Shahbad Marknda (SHDM)
08:02
08:04
2 min
2
826 km
40 Ambala Cant Jn (UMB)
09:05
09:25
20 min
2
846 km
41 Chandigarh (CDG)
10:15
0
2
913 km

Train Unchahar Express -14217 from to passes through following stations:


Allahabad Jn, Prayag, Phaphamau Jn, Ram Chaura Road, Lalgopalganj, Kunda Harnamgnj, Garhi Manikpur, Pwn Klaknder Rd, Unchahar Jn, Jalalpur Dhai, Dalmau Jn, Lalganj, Takia, Bighapur, Unnao Jn, Kanpur Central, Rura, Jhinjhak, Phaphund, Bharthana, Etawah, Jaswantnagar, Shikohabad Jn, Firozabad, Tundla Jn, Hathras Jn, Aligarh Jn, Khurja Jn, Ghaziabad, Sahibabad, Delhi, Narela, Sonipat, Ganaur, Samalkha, Panipat Jn, Karnal, Kurukshetra Jn, Shahbad Marknda, Ambala Cant Jn, Chandigarh,