Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Swaraj Express - 12471


  ()
1 Bandra Terminus (BDTS)
07:55
0
1
0 km
2 Borivali (BVI)
08:26
08:28
2 min
1
19 km
3 Vapi (VAPI)
10:23
10:25
2 min
1
159 km
4 Surat (ST)
11:42
11:47
5 min
1
252 km
5 Bharuch Jn (BH)
12:31
12:33
2 min
1
311 km
6 Vadodara Jn (BRC)
13:32
13:50
18 min
1
381 km
7 Godhra Jn (GDA)
15:00
15:02
2 min
1
455 km
8 Dahod (DHD)
16:01
16:03
2 min
1
529 km
9 Meghnagar (MGN)
16:27
16:29
2 min
1
562 km
10 Ratlam Jn (RTM)
17:50
18:10
20 min
1
642 km
11 Nagda Jn (NAD)
19:03
19:05
2 min
1
684 km
12 Bhawani Mandi (BWM)
20:22
20:24
2 min
1
808 km
13 Kota Jn (KOTA)
21:40
21:55
15 min
1
909 km
14 Sawai Madhopur (SWM)
23:06
23:08
2 min
1
1017 km
15 Mathura Jn (MTJ)
02:00
02:05
5 min
2
1233 km
16 H Nizamuddin (NZM)
04:08
04:10
2 min
2
1366 km
17 New Delhi (NDLS)
04:30
04:50
20 min
2
1373 km
18 Panipat Jn (PNP)
06:11
06:13
2 min
2
1463 km
19 Ambala Cant Jn (UMB)
07:55
08:05
10 min
2
1572 km
20 Ludhiana Jn (LDH)
09:40
10:00
20 min
2
1685 km
21 Jalandhar Cant (JRC)
10:50
10:55
5 min
2
1737 km
22 Chakki Bank (CHKB)
12:50
12:55
5 min
2
1850 km
23 Kathua (KTHU)
13:20
13:22
2 min
2
1873 km
24 Jammu Tawi (JAT)
14:45
0
2
1950 km

Train Swaraj Express -12471 from to passes through following stations:


Bandra Terminus, Borivali, Vapi, Surat, Bharuch Jn, Vadodara Jn, Godhra Jn, Dahod, Meghnagar, Ratlam Jn, Nagda Jn, Bhawani Mandi, Kota Jn, Sawai Madhopur, Mathura Jn, H Nizamuddin, New Delhi, Panipat Jn, Ambala Cant Jn, Ludhiana Jn, Jalandhar Cant, Chakki Bank, Kathua, Jammu Tawi,