Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sengottai Express - 0609


  ()
1 Chennai Egmore (MS)
20:20
0
1
0 km
2 Tambaram (TBM)
20:43
20:45
2 min
1
25 km
3 Chengalpattu (CGL)
21:13
21:15
2 min
1
56 km
4 Melmaruvattur (MLMR)
21:43
21:45
2 min
1
92 km
5 Villuparam Jn (VM)
22:45
22:50
5 min
1
159 km
6 Vridhachalam Jn (VRI)
23:28
23:30
2 min
1
213 km
7 Tiruchchirapali (TPJ)
03:30
03:35
5 min
2
336 km
8 Dindigul Jn (DG)
05:10
05:15
5 min
2
431 km
9 Kodaikanal Road (KQN)
05:40
05:41
1 min
2
456 km
10 Madurai Jn (MDU)
06:50
06:55
5 min
2
497 km
11 Virudunagar Jn (VPT)
07:28
07:30
2 min
2
540 km
12 Tiruttangal (TTL)
07:49
07:50
1 min
2
561 km
13 Sivakasi (SVKS)
07:54
07:55
1 min
2
564 km
14 Srivilliputtur (SVPR)
08:14
08:15
1 min
2
581 km
15 Rajapalayam (RJPM)
08:29
08:30
1 min
2
592 km
16 Sankarankovil (SNKL)
08:59
09:00
1 min
2
625 km
17 Pmbakvl Shandy (PBKS)
09:14
09:15
1 min
2
637 km
18 Kadaynallur (KDNL)
09:29
09:30
1 min
2
646 km
19 Tenkasi Jn (TSI)
09:45
09:50
5 min
2
662 km
20 Sengottai (SCT)
10:25
0
2
670 km

Train Sengottai Express -0609 from Chennai Egmore to Sengottai passes through following stations:


Chennai Egmore, Tambaram, Chengalpattu, Melmaruvattur, Villuparam Jn, Vridhachalam Jn, Tiruchchirapali, Dindigul Jn, Kodaikanal Road, Madurai Jn, Virudunagar Jn, Tiruttangal, Sivakasi, Srivilliputtur, Rajapalayam, Sankarankovil, Pmbakvl Shandy, Kadaynallur, Tenkasi Jn, Sengottai,