Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sabari Express - 17229


  ()
1 Trivandrum Cntl (TVC)
07:15
0
1
0 km
2 Varkala (VAK)
07:44
07:45
1 min
1
41 km
3 Quilon Jn (QLN)
08:15
08:20
5 min
1
65 km
4 Karunagapalli (KPY)
08:43
08:45
2 min
1
92 km
5 Kayankulam Jn (KYJ)
09:03
09:05
2 min
1
106 km
6 Mavelikara (MVLK)
09:13
09:15
2 min
1
114 km
7 Chengannur (CNGR)
09:28
09:30
2 min
1
126 km
8 Tiruvalla (TRVL)
09:38
09:40
2 min
1
135 km
9 Changanacheri (CGY)
09:48
09:50
2 min
1
143 km
10 Kottayam (KTYM)
10:15
10:20
5 min
1
161 km
11 Ernakulam Town (ERN)
11:40
11:50
10 min
1
223 km
12 Alwaye (AWY)
12:10
12:15
5 min
1
240 km
13 Trichur (TCR)
13:10
13:15
5 min
1
295 km
14 Shoranur Jn (SRR)
14:10
14:25
15 min
1
327 km
15 Ottappalam (OTP)
14:44
14:45
1 min
1
340 km
16 Palghat (PGT)
15:15
15:20
5 min
1
372 km
17 Coimbatore Jn (CBE)
16:25
16:30
5 min
1
426 km
18 Tiruppur (TUP)
17:20
17:25
5 min
1
476 km
19 Erode Jn (ED)
18:20
18:30
10 min
1
527 km
20 Salem Jn (SA)
19:25
19:30
5 min
1
589 km
21 Morappur (MAP)
20:13
20:15
2 min
1
655 km
22 Jolarpettai (JTJ)
21:20
21:25
5 min
1
709 km
23 Katpadi Jn (KPD)
22:45
22:47
2 min
1
793 km
24 Chittor (CTO)
23:19
23:20
1 min
1
826 km
25 Tirupati (TPTY)
00:30
00:35
5 min
2
897 km
26 Renigunta Jn (RU)
00:50
01:00
10 min
2
907 km
27 Gudur Jn (GDR)
02:45
02:47
2 min
2
990 km
28 Nellore (NLR)
03:11
03:13
2 min
2
1029 km
29 Ongole (OGL)
04:39
04:40
1 min
2
1145 km
30 Chirala (CLX)
05:15
05:16
1 min
2
1194 km
31 Bapatla (BPP)
05:28
05:29
1 min
2
1209 km
32 Nidubrolu (NDO)
05:47
05:48
1 min
2
1230 km
33 Tenali Jn (TEL)
06:45
06:47
2 min
2
1251 km
34 Guntur Jn (GNT)
07:15
07:35
20 min
2
1277 km
35 Sattenapalle (SAP)
08:08
08:09
1 min
2
1319 km
36 Piduguralla (PGRL)
08:33
08:35
2 min
2
1351 km
37 Nadikode (NDKD)
09:00
09:01
1 min
2
1372 km
38 Miryalaguda (MRGA)
09:30
09:31
1 min
2
1411 km
39 Nalgonda (NLDA)
10:10
10:11
1 min
2
1448 km
40 Secunderabad Jn (SC)
13:00
13:05
5 min
2
1558 km
41 Hyderabad Decan (HYB)
13:40
0
2
1568 km

Train Sabari Express -17229 from to passes through following stations:


Trivandrum Cntl, Varkala, Quilon Jn, Karunagapalli, Kayankulam Jn, Mavelikara, Chengannur, Tiruvalla, Changanacheri, Kottayam, Ernakulam Town, Alwaye, Trichur, Shoranur Jn, Ottappalam, Palghat, Coimbatore Jn, Tiruppur, Erode Jn, Salem Jn, Morappur, Jolarpettai, Katpadi Jn, Chittor, Tirupati, Renigunta Jn, Gudur Jn, Nellore, Ongole, Chirala, Bapatla, Nidubrolu, Tenali Jn, Guntur Jn, Sattenapalle, Piduguralla, Nadikode, Miryalaguda, Nalgonda, Secunderabad Jn, Hyderabad Decan,