Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Maru Sagar Express - 12977


  ()
1 Eranakulam Jn (ERS)
19:50
0
1
0 km
2 Alwaye (AWY)
20:20
20:25
5 min
1
20 km
3 Trichur (TCR)
21:20
21:25
5 min
1
75 km
4 Shoranur Jn (SRR)
22:15
22:25
10 min
1
107 km
5 Tirur (TIR)
23:18
23:20
2 min
1
152 km
6 Calicut (CLT)
00:25
00:30
5 min
2
193 km
7 Cannanore (CAN)
02:10
02:15
5 min
2
283 km
8 Kasaragod (KGQ)
03:54
03:55
1 min
2
368 km
9 MAJN (MAJN)
04:55
05:05
10 min
2
419 km
10 Udupi (UD)
06:21
06:22
1 min
2
501 km
11 Kundapura (KUDA)
06:49
06:50
1 min
2
545 km
12 Bhatkal (BTJL)
07:34
07:35
1 min
2
614 km
13 Gokarna Road (GOK)
08:43
08:44
1 min
2
718 km
14 Karwar (KAWR)
09:29
09:30
1 min
2
768 km
15 Madgaon (MAO)
10:45
10:55
10 min
2
850 km
16 Thivim (THVM)
11:45
11:46
1 min
2
914 km
17 Ratnagiri (RN)
14:15
14:20
5 min
2
1184 km
18 Veer (VEER)
17:24
17:25
1 min
2
1404 km
19 Panvel (PNVL)
19:50
19:55
5 min
2
1547 km
20 Vasai Road (BSR)
21:05
21:10
5 min
2
1614 km
21 Vapi (VAPI)
22:51
22:52
1 min
2
1736 km
22 Surat (ST)
00:20
00:25
5 min
3
1829 km
23 Vadodara Jn (BRC)
02:10
02:20
10 min
3
1958 km
24 Ratlam Jn (RTM)
06:25
06:45
20 min
3
2219 km
25 Nagda Jn (NAD)
07:27
07:29
2 min
3
2261 km
26 Kota Jn (KOTA)
10:00
10:10
10 min
3
2486 km
27 Sawai Madhopur (SWM)
11:45
12:05
20 min
3
2593 km
28 Jaipur (JP)
13:55
14:10
15 min
3
2725 km
29 Kishangarh (KSG)
15:58
15:59
1 min
3
2830 km
30 Ajmer Jn (AII)
16:50
0
3
2859 km

Train Maru Sagar Express -12977 from to passes through following stations:


Eranakulam Jn, Alwaye, Trichur, Shoranur Jn, Tirur, Calicut, Cannanore, Kasaragod, MAJN, Udupi, Kundapura, Bhatkal, Gokarna Road, Karwar, Madgaon, Thivim, Ratnagiri, Veer, Panvel, Vasai Road, Vapi, Surat, Vadodara Jn, Ratlam Jn, Nagda Jn, Kota Jn, Sawai Madhopur, Jaipur, Kishangarh, Ajmer Jn,