Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Malwa Express - 12920


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
09:00
0
1
0 km
2 Kathua (KTHU)
09:59
10:01
2 min
1
77 km
3 Chakki Bank (CHKB)
10:40
10:45
5 min
1
100 km
4 Mukerian (MEX)
11:18
11:20
2 min
1
139 km
5 Dasuya (DZA)
11:37
11:39
2 min
1
155 km
6 Jalandhar Cant (JRC)
12:38
12:43
5 min
1
213 km
7 Ludhiana Jn (LDH)
13:30
13:50
20 min
1
265 km
8 Khanna (KNN)
14:25
14:27
2 min
1
307 km
9 Ambala Cant Jn (UMB)
15:35
15:40
5 min
1
378 km
10 Karnal (KUN)
16:40
16:42
2 min
1
453 km
11 Panipat Jn (PNP)
17:12
17:14
2 min
1
487 km
12 Sonipat (SNP)
17:48
17:50
2 min
1
532 km
13 Subzi Mandi (SZM)
18:34
18:36
2 min
1
573 km
14 New Delhi (NDLS)
19:00
19:20
20 min
1
577 km
15 Faridabad (FDB)
19:47
19:49
2 min
1
605 km
16 Ballabgarh (BVH)
20:00
20:02
2 min
1
613 km
17 Palwal (PWL)
20:30
20:32
2 min
1
634 km
18 Kosi Kalan (KSV)
21:02
21:04
2 min
1
676 km
19 Mathura Jn (MTJ)
21:45
21:48
3 min
1
717 km
20 Agra Cantt (AGC)
22:40
22:50
10 min
1
771 km
21 Dhaulpur (DHO)
23:25
23:27
2 min
1
824 km
22 Morena (MRA)
23:50
23:52
2 min
1
851 km
23 Gwalior (GWL)
00:42
00:47
5 min
2
890 km
24 Dabra (DBA)
01:22
01:24
2 min
2
932 km
25 Datia (DAA)
01:50
01:52
2 min
2
962 km
26 Jhansi Jn (JHS)
02:45
02:55
10 min
2
987 km
27 Lalitpur (LAR)
03:58
04:00
2 min
2
1077 km
28 Bina Jn (BINA)
05:20
05:25
5 min
2
1139 km
29 Ganj Basoda (BAQ)
05:53
05:55
2 min
2
1185 km
30 Vidisha (BHS)
06:28
06:30
2 min
2
1224 km
31 Bhopal Jn (BPL)
07:25
07:50
25 min
2
1278 km
32 Bairagarh (BIH)
08:01
08:03
2 min
2
1288 km
33 Sehore (SEH)
08:28
08:30
2 min
2
1316 km
34 Kalapipal (KPP)
09:00
09:02
2 min
2
1345 km
35 Shujalpur (SJP)
09:12
09:14
2 min
2
1358 km
36 Akodia (AKD)
09:28
09:30
2 min
2
1371 km
37 Berchha (BCH)
09:53
09:55
2 min
2
1401 km
38 Maksi (MKC)
10:17
10:18
1 min
2
1420 km
39 Ujjain Jn (UJN)
11:10
11:25
15 min
2
1461 km
40 Dewas (DWX)
12:01
12:03
2 min
2
1501 km
41 Indore Jn Bg (INDB)
12:50
0
2
1540 km

Train Malwa Express -12920 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Kathua, Chakki Bank, Mukerian, Dasuya, Jalandhar Cant, Ludhiana Jn, Khanna, Ambala Cant Jn, Karnal, Panipat Jn, Sonipat, Subzi Mandi, New Delhi, Faridabad, Ballabgarh, Palwal, Kosi Kalan, Mathura Jn, Agra Cantt, Dhaulpur, Morena, Gwalior, Dabra, Datia, Jhansi Jn, Lalitpur, Bina Jn, Ganj Basoda, Vidisha, Bhopal Jn, Bairagarh, Sehore, Kalapipal, Shujalpur, Akodia, Berchha, Maksi, Ujjain Jn, Dewas, Indore Jn Bg,