Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Malabar Express - 16630


  ()
1 Mangalore (MAQ)
18:15
0
1
0 km
2 Ullal (ULL)
18:33
18:35
2 min
1
9 km
3 Manjeshwar (MJS)
18:41
18:43
2 min
1
17 km
4 Uppala (UAA)
18:49
18:51
2 min
1
24 km
5 Kumbla (KMQ)
18:59
19:00
1 min
1
34 km
6 Kasaragod (KGQ)
19:14
19:15
1 min
1
46 km
7 Kotikulam (KQK)
19:23
19:25
2 min
1
56 km
8 BEKAL FORT (BFR)
19:28
19:30
2 min
1
61 km
9 Kanhangad (KZE)
19:40
19:45
5 min
1
69 km
10 Nileshwar (NLE)
19:53
19:55
2 min
1
79 km
11 Charvattur (CHV)
20:03
20:04
1 min
1
84 km
12 Trikarpur (TKQ)
20:09
20:10
1 min
1
92 km
13 Payyanur (PAY)
20:21
20:22
1 min
1
98 km
14 Elimala (ELM)
20:27
20:28
1 min
1
103 km
15 Payangadi (PAZ)
20:34
20:35
1 min
1
110 km
16 Kannapuram (KPQ)
20:42
20:43
1 min
1
118 km
17 Valapattanam (VAPM)
20:48
20:50
2 min
1
125 km
18 Cannanore (CAN)
21:20
21:25
5 min
1
132 km
19 Tellicherry (TLY)
21:43
21:45
2 min
1
153 km
20 Mahe (MAHE)
21:59
22:00
1 min
1
162 km
21 Badagara (BDJ)
22:14
22:15
1 min
1
175 km
22 Quilandi (QLD)
22:34
22:35
1 min
1
197 km
23 Calicut (CLT)
23:10
23:15
5 min
1
221 km
24 Ferok (FK)
23:29
23:30
1 min
1
231 km
25 Parpanangadi (PGI)
23:44
23:45
1 min
1
246 km
26 Tanur (TA)
23:54
23:55
1 min
1
254 km
27 Tirur (TIR)
00:03
00:05
2 min
2
262 km
28 Kuttippuram (KTU)
00:23
00:25
2 min
2
277 km
29 Pattambi (PTB)
00:43
00:45
2 min
2
296 km
30 Shoranur Jn (SRR)
01:15
01:25
10 min
2
307 km
31 Trichur (TCR)
01:55
02:00
5 min
2
340 km
32 Irinjalakuda (IJK)
02:24
02:25
1 min
2
364 km
33 Chalakudi (CKI)
02:34
02:35
1 min
2
370 km
34 Angamali (AFK)
02:49
02:50
1 min
2
385 km
35 Alwaye (AWY)
03:00
03:03
3 min
2
394 km
36 Ernakulam Town (ERN)
03:40
03:45
5 min
2
411 km
37 Piravam Road (PVRD)
04:19
04:20
1 min
2
443 km
38 Kottayam (KTYM)
04:50
04:55
5 min
2
474 km
39 Changanacheri (CGY)
05:13
05:15
2 min
2
491 km
40 Tiruvalla (TRVL)
05:23
05:25
2 min
2
499 km
41 Chengannur (CNGR)
05:38
05:40
2 min
2
508 km
42 Mavelikara (MVLK)
05:53
05:55
2 min
2
521 km
43 Kayankulam Jn (KYJ)
06:08
06:10
2 min
2
529 km
44 Karunagapalli (KPY)
06:26
06:28
2 min
2
542 km
45 Sasthankotta (STKT)
06:36
06:38
2 min
2
550 km
46 Quilon Jn (QLN)
07:15
07:20
5 min
2
569 km
47 Paravur (PVU)
07:34
07:35
1 min
2
582 km
48 Varkala (VAK)
07:44
07:45
1 min
2
593 km
49 Kadakavur (KVU)
07:54
07:55
1 min
2
602 km
50 Chirayinkil (CRY)
07:59
08:00
1 min
2
605 km
51 Murukkampuzha (MQU)
08:14
08:15
1 min
2
613 km
52 Kazhakuttam (KZK)
08:24
08:25
1 min
2
621 km
53 Trivandrum Pett (TVP)
08:44
08:45
1 min
2
631 km
54 Trivandrum Cntl (TVC)
09:10
0
2
634 km

Train Malabar Express -16630 from to passes through following stations:


Mangalore, Ullal, Manjeshwar, Uppala, Kumbla, Kasaragod, Kotikulam, BEKAL FORT, Kanhangad, Nileshwar, Charvattur, Trikarpur, Payyanur, Elimala, Payangadi, Kannapuram, Valapattanam, Cannanore, Tellicherry, Mahe, Badagara, Quilandi, Calicut, Ferok, Parpanangadi, Tanur, Tirur, Kuttippuram, Pattambi, Shoranur Jn, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Angamali, Alwaye, Ernakulam Town, Piravam Road, Kottayam, Changanacheri, Tiruvalla, Chengannur, Mavelikara, Kayankulam Jn, Karunagapalli, Sasthankotta, Quilon Jn, Paravur, Varkala, Kadakavur, Chirayinkil, Murukkampuzha, Kazhakuttam, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl,