Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mailaduturai Express - 16232


  ()
1 Mysore Jn (MYS)
15:45
0
1
0 km
2 Mandya (MYA)
16:33
16:35
2 min
1
45 km
3 Maddur (MAD)
16:53
16:55
2 min
1
64 km
4 Kengeri (KGI)
17:59
18:00
1 min
1
126 km
5 Bangalore Cy Jn (SBC)
18:45
19:05
20 min
1
139 km
6 Bangalore Cant (BNC)
19:15
19:20
5 min
1
143 km
7 KARAMELARAM (CRLM)
19:37
19:38
1 min
1
163 km
8 Hosur (HSRA)
20:03
20:05
2 min
1
198 km
9 Dharmapuri (DPJ)
21:56
21:58
2 min
1
290 km
10 Salem Jn (SA)
23:40
23:45
5 min
1
357 km
11 Erode Jn (ED)
00:50
01:00
10 min
2
419 km
12 Pugalur (PGR)
01:44
01:45
1 min
2
470 km
13 Karur (KRR)
02:05
02:10
5 min
2
485 km
14 Kulitalai (KLT)
02:49
02:50
1 min
2
523 km
15 Pettaivayatalai (PLI)
02:59
03:00
1 min
2
532 km
16 Tirchrpali Fort (TP)
03:39
03:40
1 min
2
556 km
17 Tiruchchirapali (TPJ)
04:05
04:15
10 min
2
560 km
18 Tiruverumbur (TRB)
04:30
04:31
1 min
2
570 km
19 Budalur (BAL)
04:48
04:49
1 min
2
593 km
20 Thanjavur (TJ)
05:03
05:05
2 min
2
610 km
21 Kumbakonam (KMU)
05:43
05:45
2 min
2
649 km
22 Aduturai (ADT)
05:59
06:00
1 min
2
661 km
23 Kutralam (KTM)
06:09
06:10
1 min
2
672 km
24 Mayiladuturai J (MV)
07:00
0
2
680 km

Train Mailaduturai Express -16232 from to passes through following stations:


Mysore Jn, Mandya, Maddur, Kengeri, Bangalore Cy Jn, Bangalore Cant, KARAMELARAM, Hosur, Dharmapuri, Salem Jn, Erode Jn, Pugalur, Karur, Kulitalai, Pettaivayatalai, Tirchrpali Fort, Tiruchchirapali, Tiruverumbur, Budalur, Thanjavur, Kumbakonam, Aduturai, Kutralam, Mayiladuturai J,