Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Lucknow Chennai Express - 16094


  ()
1 Lucknow (LJN)
16:20
0
1
0 km
2 Kanpur Central (CNB)
17:55
18:05
10 min
1
72 km
3 Orai (ORAI)
19:33
19:35
2 min
1
178 km
4 Jhansi Jn (JHS)
22:00
22:20
20 min
1
292 km
5 Lalitpur (LAR)
23:22
23:24
2 min
1
382 km
6 Bina Jn (BINA)
01:15
01:20
5 min
2
444 km
7 Bhopal Jn (BPL)
03:05
03:10
5 min
2
583 km
8 Itarsi Jn (ET)
05:10
05:30
20 min
2
674 km
9 Ghoradongri (GDYA)
06:28
06:30
2 min
2
745 km
10 Betul (BZU)
07:16
07:18
2 min
2
781 km
11 Amla Jn (AMLA)
07:44
07:46
2 min
2
804 km
12 Multai (MTY)
08:03
08:05
2 min
2
827 km
13 Pandhurna (PAR)
08:48
08:50
2 min
2
868 km
14 Nagpur (NGP)
10:35
10:45
10 min
2
971 km
15 Sevagram (SEGM)
11:47
11:49
2 min
2
1048 km
16 Hinganghat (HGT)
12:16
12:18
2 min
2
1085 km
17 Warora (WRR)
12:48
12:50
2 min
2
1122 km
18 Majri Jn (MJRI)
13:04
13:06
2 min
2
1135 km
19 Chandrapur (CD)
13:36
13:38
2 min
2
1169 km
20 Balharshah (BPQ)
14:30
14:40
10 min
2
1183 km
21 Sirpur Kagazngr (SKZR)
15:39
15:41
2 min
2
1252 km
22 Belampalli (BPA)
16:08
16:10
2 min
2
1291 km
23 Mancheral (MCI)
16:24
16:26
2 min
2
1310 km
24 Ramgundam (RDM)
16:35
16:37
2 min
2
1324 km
25 Peddapalli (PDPL)
16:49
16:51
2 min
2
1342 km
26 Jamikunta (JMKT)
17:18
17:20
2 min
2
1381 km
27 Warangal (WL)
18:38
18:43
5 min
2
1426 km
28 Kesamudram (KDM)
19:16
19:18
2 min
2
1472 km
29 Mahbubabad (MABD)
19:28
19:30
2 min
2
1487 km
30 Dornakal Jn (DKJ)
19:59
20:01
2 min
2
1511 km
31 Khammam (KMT)
20:18
20:20
2 min
2
1534 km
32 Vijayawada Jn (BZA)
00:40
01:00
20 min
3
1635 km
33 New Guntur (NGNT)
01:50
01:52
2 min
3
1665 km
34 Tenali Jn (TEL)
03:03
03:05
2 min
3
1690 km
35 Nidubrolu (NDO)
03:22
03:24
2 min
3
1712 km
36 Bapatla (BPP)
03:42
03:44
2 min
3
1732 km
37 Chirala (CLX)
03:55
03:57
2 min
3
1747 km
38 Ongole (OGL)
04:40
04:42
2 min
3
1797 km
39 Singarayakonda (SKM)
05:03
05:05
2 min
3
1825 km
40 Kavali (KVZ)
05:28
05:30
2 min
3
1862 km
41 Bitragunta (BTTR)
05:42
05:44
2 min
3
1879 km
42 Nellore (NLR)
06:15
06:17
2 min
3
1913 km
43 Gudur Jn (GDR)
07:35
07:40
5 min
3
1951 km
44 Nayadupeta (NYP)
08:03
08:05
2 min
3
1979 km
45 Sullurupeta (SPE)
08:28
08:30
2 min
3
2006 km
46 Chennai Central (MAS)
10:10
0
3
2088 km

Train Lucknow Chennai Express -16094 from to passes through following stations:


Lucknow, Kanpur Central, Orai, Jhansi Jn, Lalitpur, Bina Jn, Bhopal Jn, Itarsi Jn, Ghoradongri, Betul, Amla Jn, Multai, Pandhurna, Nagpur, Sevagram, Hinganghat, Warora, Majri Jn, Chandrapur, Balharshah, Sirpur Kagazngr, Belampalli, Mancheral, Ramgundam, Peddapalli, Jamikunta, Warangal, Kesamudram, Mahbubabad, Dornakal Jn, Khammam, Vijayawada Jn, New Guntur, Tenali Jn, Nidubrolu, Bapatla, Chirala, Ongole, Singarayakonda, Kavali, Bitragunta, Nellore, Gudur Jn, Nayadupeta, Sullurupeta, Chennai Central,