Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Jhelum Express - 11078


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
21:45
0
1
0 km
2 Vijiypur Jammu (VJPJ)
22:04
22:06
2 min
1
21 km
3 Samba (SMBX)
22:19
22:21
2 min
1
33 km
4 Hira Nagar (HRNR)
22:35
22:37
2 min
1
48 km
5 Kathua (KTHU)
23:02
23:04
2 min
1
77 km
6 Chakki Bank (CHKB)
23:45
23:50
5 min
1
100 km
7 Mukerian (MEX)
00:23
00:25
2 min
2
139 km
8 Dasuya (DZA)
00:42
00:44
2 min
2
155 km
9 Jalandhar Cant (JRC)
01:50
01:55
5 min
2
213 km
10 Phagwara Jn (PGW)
02:08
02:10
2 min
2
229 km
11 Ludhiana Jn (LDH)
03:00
03:20
20 min
2
265 km
12 Khanna (KNN)
03:56
03:58
2 min
2
307 km
13 Sirhind Jn (SIR)
04:15
04:30
15 min
2
325 km
14 Rajpura Jn (RPJ)
04:48
04:50
2 min
2
351 km
15 Ambala City (UBC)
05:11
05:13
2 min
2
371 km
16 Ambala Cant Jn (UMB)
05:40
05:55
15 min
2
378 km
17 Shahbad Marknda (SHDM)
06:14
06:16
2 min
2
398 km
18 Kurukshetra Jn (KKDE)
06:39
06:41
2 min
2
420 km
19 Taraori (TRR)
06:59
07:01
2 min
2
441 km
20 Karnal (KUN)
07:15
07:17
2 min
2
453 km
21 Gharaunda (GRA)
07:33
07:35
2 min
2
471 km
22 Panipat Jn (PNP)
07:55
07:57
2 min
2
487 km
23 Samalkha (SMK)
08:12
08:14
2 min
2
504 km
24 Ganaur (GNU)
08:27
08:29
2 min
2
516 km
25 Sonipat (SNP)
08:45
08:47
2 min
2
532 km
26 Narela (NUR)
09:04
09:06
2 min
2
550 km
27 Subzi Mandi (SZM)
09:36
09:38
2 min
2
573 km
28 New Delhi (NDLS)
10:05
10:25
20 min
2
577 km
29 Faridabad (FDB)
10:51
10:53
2 min
2
605 km
30 Mathura Jn (MTJ)
12:45
12:50
5 min
2
717 km
31 Raja Ki Mandi (RKM)
13:28
13:30
2 min
2
767 km
32 Agra Cantt (AGC)
13:50
13:55
5 min
2
771 km
33 Dhaulpur (DHO)
14:30
14:32
2 min
2
824 km
34 Morena (MRA)
14:55
14:57
2 min
2
851 km
35 Gwalior (GWL)
15:35
15:40
5 min
2
890 km
36 Dabra (DBA)
16:13
16:15
2 min
2
932 km
37 Datia (DAA)
16:41
16:43
2 min
2
962 km
38 Jhansi Jn (JHS)
17:12
17:22
10 min
2
987 km
39 Babina (BAB)
17:45
17:47
2 min
2
1012 km
40 Lalitpur (LAR)
18:30
18:32
2 min
2
1077 km
41 Bina Jn (BINA)
20:00
20:05
5 min
2
1139 km
42 Ganj Basoda (BAQ)
20:33
20:35
2 min
2
1185 km
43 Vidisha (BHS)
21:03
21:05
2 min
2
1224 km
44 Bhopal Jn (BPL)
22:00
22:05
5 min
2
1278 km
45 Habibganj (HBJ)
22:15
22:17
2 min
2
1284 km
46 Hoshangabad (HBD)
23:23
23:25
2 min
2
1351 km
47 Itarsi Jn (ET)
00:01
00:05
4 min
3
1369 km
48 Banapura (BPF)
00:28
00:30
2 min
3
1403 km
49 Harda (HD)
01:03
01:05
2 min
3
1445 km
50 Chhanera (CAER)
01:48
01:50
2 min
3
1507 km
51 Khandwa (KNW)
03:20
03:25
5 min
3
1553 km
52 Burhanpur (BAU)
04:18
04:20
2 min
3
1622 km
53 Bhusaval Jn (BSL)
05:20
05:25
5 min
3
1676 km
54 Jalgaon Jn (JL)
05:48
05:50
2 min
3
1700 km
55 Pachora Jn (PC)
06:23
06:25
2 min
3
1748 km
56 Chalisgaon Jn (CSN)
06:58
07:00
2 min
3
1793 km
57 Nandgaon (NGN)
07:28
07:30
2 min
3
1835 km
58 Manmad Jn (MMR)
08:10
08:15
5 min
3
1860 km
59 Kopargaon (KPG)
09:13
09:15
2 min
3
1902 km
60 Belapur (BAP)
10:03
10:05
2 min
3
1946 km
61 Ahmadnagar (ANG)
11:07
11:10
3 min
3
2013 km
62 Daund Jn (DD)
12:55
13:10
15 min
3
2097 km
63 Uruli (URI)
13:48
13:50
2 min
3
2144 km
64 Pune Jn (PUNE)
14:35
0
3
2173 km

Train Jhelum Express -11078 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Vijiypur Jammu, Samba, Hira Nagar, Kathua, Chakki Bank, Mukerian, Dasuya, Jalandhar Cant, Phagwara Jn, Ludhiana Jn, Khanna, Sirhind Jn, Rajpura Jn, Ambala City, Ambala Cant Jn, Shahbad Marknda, Kurukshetra Jn, Taraori, Karnal, Gharaunda, Panipat Jn, Samalkha, Ganaur, Sonipat, Narela, Subzi Mandi, New Delhi, Faridabad, Mathura Jn, Raja Ki Mandi, Agra Cantt, Dhaulpur, Morena, Gwalior, Dabra, Datia, Jhansi Jn, Babina, Lalitpur, Bina Jn, Ganj Basoda, Vidisha, Bhopal Jn, Habibganj, Hoshangabad, Itarsi Jn, Banapura, Harda, Chhanera, Khandwa, Burhanpur, Bhusaval Jn, Jalgaon Jn, Pachora Jn, Chalisgaon Jn, Nandgaon, Manmad Jn, Kopargaon, Belapur, Ahmadnagar, Daund Jn, Uruli, Pune Jn,