Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Jammu Ahmedabad Express - 19224


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
07:30
0
1
0 km
2 Bari Brahman (BBMN)
07:40
07:42
2 min
1
9 km
3 Vijiypur Jammu (VJPJ)
07:55
07:57
2 min
1
21 km
4 Samba (SMBX)
08:09
08:11
2 min
1
33 km
5 Ghagwal (GHGL)
08:21
08:23
2 min
1
42 km
6 Hira Nagar (HRNR)
08:47
08:49
2 min
1
48 km
7 Budhi (BDHY)
09:11
09:13
2 min
1
64 km
8 Kathua (KTHU)
09:24
09:26
2 min
1
77 km
9 Madhopur Punjab (MDPB)
09:37
09:39
2 min
1
85 km
10 Sujanpur (SJNP)
09:49
09:51
2 min
1
92 km
11 Pathankot (PTK)
10:25
11:10
45 min
1
100 km
12 Chakki Bank (CHKB)
11:18
11:20
2 min
1
104 km
13 Mirthal (MRTL)
11:39
11:41
2 min
1
124 km
14 Mukerian (MEX)
12:00
12:02
2 min
1
143 km
15 Dasuya (DZA)
12:19
12:21
2 min
1
159 km
16 Tanda Urmar (TDO)
12:37
12:39
2 min
1
174 km
17 Jalandhar City (JUC)
13:25
13:30
5 min
1
216 km
18 Kapurthala (KXH)
13:48
13:50
2 min
1
236 km
19 Sultanpur Lodi (SQR)
14:18
14:20
2 min
1
261 km
20 Lohian Khas Jn (LNK)
14:30
14:32
2 min
1
267 km
21 Makhu (MXH)
14:54
14:56
2 min
1
292 km
22 Mallanwala Khas (MWX)
15:12
15:14
2 min
1
309 km
23 Firozpur Cant (FZR)
16:00
16:25
25 min
1
333 km
24 Faridkot (FDK)
16:50
16:52
2 min
1
365 km
25 Kot Kapura (KKP)
17:07
17:09
2 min
1
378 km
26 Gangsar Jaitu (GJUT)
17:21
17:23
2 min
1
394 km
27 Bhatinda Jn (BTI)
18:25
18:45
20 min
1
421 km
28 Mandi Dabwali (MBY)
19:19
19:21
2 min
1
456 km
29 Sangaria (SGRA)
19:50
19:52
2 min
1
486 km
30 Hanumangarh Jn (HMH)
20:19
20:21
2 min
1
513 km
31 Pili Bangan (PGK)
20:47
20:49
2 min
1
538 km
32 Suratgarh Jn (SOG)
21:15
21:20
5 min
1
563 km
33 Lunkaransar (LKS)
22:51
22:53
2 min
1
665 km
34 Lalgarh Jn (LGH)
23:56
23:58
2 min
1
741 km
35 Bikaner Jn (BKN)
00:35
00:45
10 min
2
744 km
36 Deshnok (DSO)
01:17
01:19
2 min
2
777 km
37 Nokha (NOK)
01:45
01:47
2 min
2
809 km
38 Nagaur (NGO)
02:31
02:33
2 min
2
860 km
39 Marwar Mundwa (MDW)
02:53
02:55
2 min
2
878 km
40 Merta Road Jn (MTD)
04:10
04:15
5 min
2
917 km
41 Gotan (GOTN)
04:31
04:33
2 min
2
938 km
42 Pipar Road Jn (PPR)
05:01
05:03
2 min
2
974 km
43 Raika Bagh (RKB)
05:49
05:51
2 min
2
1019 km
44 Jodhpur Jn (JU)
06:05
06:20
15 min
2
1021 km
45 Luni Jn (LUNI)
06:54
06:57
3 min
2
1053 km
46 Pali Marwar (PMY)
07:27
07:29
2 min
2
1094 km
47 Marwar Jn (MJ)
08:25
08:30
5 min
2
1125 km
48 Falna (FA)
09:17
09:19
2 min
2
1191 km
49 Abu Road (ABR)
10:50
11:10
20 min
2
1290 km
50 Palanpur Jn (PNU)
12:33
12:35
2 min
2
1343 km
51 Siddhpur (SID)
13:15
13:17
2 min
2
1372 km
52 Unjha (UJA)
13:30
13:32
2 min
2
1386 km
53 Mahesana Jn (MSH)
13:52
13:54
2 min
2
1408 km
54 Sabarmati Jn (SBT)
14:52
14:54
2 min
2
1470 km
55 Ahmedabad Jn (ADI)
15:30
0
2
1476 km

Train Jammu Ahmedabad Express -19224 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Bari Brahman, Vijiypur Jammu, Samba, Ghagwal, Hira Nagar, Budhi, Kathua, Madhopur Punjab, Sujanpur, Pathankot, Chakki Bank, Mirthal, Mukerian, Dasuya, Tanda Urmar, Jalandhar City, Kapurthala, Sultanpur Lodi, Lohian Khas Jn, Makhu, Mallanwala Khas, Firozpur Cant, Faridkot, Kot Kapura, Gangsar Jaitu, Bhatinda Jn, Mandi Dabwali, Sangaria, Hanumangarh Jn, Pili Bangan, Suratgarh Jn, Lunkaransar, Lalgarh Jn, Bikaner Jn, Deshnok, Nokha, Nagaur, Marwar Mundwa, Merta Road Jn, Gotan, Pipar Road Jn, Raika Bagh, Jodhpur Jn, Luni Jn, Pali Marwar, Marwar Jn, Falna, Abu Road, Palanpur Jn, Siddhpur, Unjha, Mahesana Jn, Sabarmati Jn, Ahmedabad Jn,