Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Intercity Express - 12416


  ()
1 H Nizamuddin (NZM)
22:15
0
1
0 km
2 Mathura Jn (MTJ)
00:35
00:40
5 min
2
134 km
3 Bharatpur Jn (BTE)
01:04
01:06
2 min
2
167 km
4 Bayana Jn (BXN)
01:33
01:35
2 min
2
209 km
5 Shri Mahabirji (SMBJ)
02:00
02:02
2 min
2
252 km
6 Gangapur City (GGC)
02:36
02:38
2 min
2
286 km
7 Sawai Madhopur (SWM)
03:20
03:22
2 min
2
350 km
8 Kota Jn (KOTA)
04:45
04:55
10 min
2
458 km
9 Ramganj Mandi (RMA)
05:48
05:50
2 min
2
530 km
10 Bhawani Mandi (BWM)
06:08
06:10
2 min
2
558 km
11 Shamgarh (SGZ)
06:32
06:34
2 min
2
591 km
12 Suwasra (SVA)
06:48
06:50
2 min
2
605 km
13 Chau Mahla (CMU)
07:04
07:06
2 min
2
620 km
14 Vikramgarh Alot (VMA)
07:25
07:27
2 min
2
643 km
15 Mahidpur Road (MEP)
07:56
07:58
2 min
2
666 km
16 Nagda Jn (NAD)
08:30
08:55
25 min
2
683 km
17 Ujjain Jn (UJN)
09:50
10:05
15 min
2
738 km
18 Dewas (DWX)
10:41
10:43
2 min
2
778 km
19 Indore Jn Bg (INDB)
11:40
0
2
817 km

Train Intercity Express -12416 from to passes through following stations:


H Nizamuddin, Mathura Jn, Bharatpur Jn, Bayana Jn, Shri Mahabirji, Gangapur City, Sawai Madhopur, Kota Jn, Ramganj Mandi, Bhawani Mandi, Shamgarh, Suwasra, Chau Mahla, Vikramgarh Alot, Mahidpur Road, Nagda Jn, Ujjain Jn, Dewas, Indore Jn Bg,