Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Hyderabad Express - 07116


  ()
1 Quilon Jn (QLN)
01:20
0
1
0 km
2 Kayankulam Jn (KYJ)
02:03
02:05
2 min
1
41 km
3 Chengannur (CNGR)
02:25
02:30
5 min
1
62 km
4 Tiruvalla (TRVL)
02:38
02:40
2 min
1
71 km
5 Kottayam (KTYM)
03:10
03:15
5 min
1
96 km
6 Ernakulam Town (ERN)
04:45
04:55
10 min
1
158 km
7 Alwaye (AWY)
05:13
05:15
2 min
1
175 km
8 Trichur (TCR)
06:10
06:15
5 min
1
230 km
9 Palghat (PGT)
07:40
07:50
10 min
1
307 km
10 Podanur Jn (PTJ)
08:48
08:50
2 min
1
356 km
11 Tiruppur (TUP)
09:28
09:30
2 min
1
399 km
12 Erode Jn (ED)
10:30
10:50
20 min
1
449 km
13 Salem Jn (SA)
11:50
11:55
5 min
1
512 km
14 Jolarpettai (JTJ)
13:28
13:30
2 min
1
632 km
15 Katpadi Jn (KPD)
14:38
14:40
2 min
1
716 km
16 Renigunta Jn (RU)
16:35
16:45
10 min
1
848 km
17 Sri Kalahasti (KHT)
17:05
17:07
2 min
1
872 km
18 Venkatagiri (VKI)
17:28
17:30
2 min
1
896 km
19 Gudur Jn (GDR)
18:13
18:15
2 min
1
932 km
20 Nellore (NLR)
18:45
18:47
2 min
1
970 km
21 Kavali (KVZ)
19:27
19:29
2 min
1
1020 km
22 Ongole (OGL)
20:20
20:22
2 min
1
1086 km
23 Chirala (CLX)
20:58
21:00
2 min
1
1135 km
24 Bapatla (BPP)
21:13
21:15
2 min
1
1150 km
25 Nidubrolu (NDO)
21:32
21:34
2 min
1
1171 km
26 Tenali Jn (TEL)
22:10
22:12
2 min
1
1193 km
27 Guntur Jn (GNT)
23:20
23:40
20 min
1
1218 km
28 Sattenapalle (SAP)
00:20
00:22
2 min
2
1261 km
29 Piduguralla (PGRL)
00:48
00:50
2 min
2
1292 km
30 Nadikode (NDKD)
01:20
01:22
2 min
2
1313 km
31 Vishnupuram (VNUP)
01:41
01:42
1 min
2
1331 km
32 Miryalaguda (MRGA)
02:04
02:06
2 min
2
1352 km
33 Nalgonda (NLDA)
02:43
02:45
2 min
2
1390 km
34 Secunderabad Jn (SC)
05:10
05:25
15 min
2
1499 km
35 Hyderabad Decan (HYB)
06:00
0
2
1509 km

Train Hyderabad Express -07116 from to passes through following stations:


Quilon Jn, Kayankulam Jn, Chengannur, Tiruvalla, Kottayam, Ernakulam Town, Alwaye, Trichur, Palghat, Podanur Jn, Tiruppur, Erode Jn, Salem Jn, Jolarpettai, Katpadi Jn, Renigunta Jn, Sri Kalahasti, Venkatagiri, Gudur Jn, Nellore, Kavali, Ongole, Chirala, Bapatla, Nidubrolu, Tenali Jn, Guntur Jn, Sattenapalle, Piduguralla, Nadikode, Vishnupuram, Miryalaguda, Nalgonda, Secunderabad Jn, Hyderabad Decan,