Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Guwahati Trivandrum Express - 12516


  ()
1 Guwahati (GHY)
06:30
0
1
0 km
2 Kamakhya (KYQ)
06:41
06:42
1 min
1
7 km
3 Rangiya Jn (RNY)
07:22
07:27
5 min
1
48 km
4 Barpeta Road (BPRD)
08:19
08:20
1 min
1
113 km
5 New Bongaigaon (NBQ)
09:35
09:40
5 min
1
157 km
6 Kokrajhar (KOJ)
10:06
10:08
2 min
1
185 km
7 New Alipurdaur (NOQ)
11:00
11:02
2 min
1
264 km
8 New Cooch Behar (NCB)
11:35
11:37
2 min
1
283 km
9 Dhupguri (DQG)
12:35
12:37
2 min
1
343 km
10 New Jalpaiguri (NJP)
14:05
14:25
20 min
1
409 km
11 Kishanganj (KNE)
15:34
15:36
2 min
1
496 km
12 Malda Town (MLDT)
18:30
18:45
15 min
1
641 km
13 New Farakka Jn (NFK)
19:18
19:20
2 min
1
676 km
14 Rampur Hat (RPH)
21:15
21:30
15 min
1
763 km
15 Bolpur S Niktn (BHP)
22:15
22:20
5 min
1
823 km
16 Howrah Jn (HWH)
00:45
01:05
20 min
2
969 km
17 Kharagpur Jn (KGP)
02:45
03:00
15 min
2
1084 km
18 Balasore (BLS)
04:25
04:27
2 min
2
1202 km
19 Bhadrakh (BHC)
05:23
05:25
2 min
2
1265 km
20 Jajpur K Road (JJKR)
05:55
05:56
1 min
2
1308 km
21 Cuttack (CTC)
06:48
06:53
5 min
2
1380 km
22 Bhubaneswar (BBS)
07:45
07:50
5 min
2
1408 km
23 Khurda Road Jn (KUR)
08:25
08:40
15 min
2
1427 km
24 Balugan (BALU)
09:29
09:30
1 min
2
1498 km
25 Berhampur (BAM)
10:27
10:32
5 min
2
1574 km
26 Palasa (PSA)
12:00
12:02
2 min
2
1647 km
27 Srikakulam Road (CHE)
13:00
13:02
2 min
2
1720 km
28 Vizianagram Jn (VZM)
14:05
14:10
5 min
2
1790 km
29 Vishakapatnam (VSKP)
15:35
15:55
20 min
2
1850 km
30 Rajamundry (RJY)
18:53
18:55
2 min
2
2051 km
31 Vijayawada Jn (BZA)
21:40
21:55
15 min
2
2201 km
32 Chennai Central (MAS)
04:15
04:40
25 min
3
2631 km
33 Arakkonam (AJJ)
05:53
05:55
2 min
3
2699 km
34 Katpadi Jn (KPD)
06:50
06:55
5 min
3
2760 km
35 Jolarpettai (JTJ)
08:25
08:30
5 min
3
2844 km
36 Salem Jn (SA)
09:50
09:55
5 min
3
2964 km
37 Erode Jn (ED)
11:05
11:15
10 min
3
3026 km
38 Tiruppur (TUP)
11:54
11:55
1 min
3
3077 km
39 Coimbatore Jn (CBE)
14:05
14:10
5 min
3
3127 km
40 Palghat (PGT)
15:15
15:20
5 min
3
3181 km
41 Trichur (TCR)
16:45
16:50
5 min
3
3258 km
42 Alwaye (AWY)
17:45
17:50
5 min
3
3313 km
43 Ernakulam Town (ERN)
18:30
18:40
10 min
3
3330 km
44 Kottayam (KTYM)
20:00
20:05
5 min
3
3392 km
45 Tiruvalla (TRVL)
20:39
20:40
1 min
3
3418 km
46 Chengannur (CNGR)
20:49
20:50
1 min
3
3427 km
47 Kayankulam Jn (KYJ)
21:18
21:20
2 min
3
3447 km
48 Quilon Jn (QLN)
22:05
22:10
5 min
3
3488 km
49 Trivandrum Pett (TVP)
23:04
23:05
1 min
3
3550 km
50 Trivandrum Cntl (TVC)
23:30
0
3
3552 km

Train Guwahati Trivandrum Express -12516 from to passes through following stations:


Guwahati, Kamakhya, Rangiya Jn, Barpeta Road, New Bongaigaon, Kokrajhar, New Alipurdaur, New Cooch Behar, Dhupguri, New Jalpaiguri, Kishanganj, Malda Town, New Farakka Jn, Rampur Hat, Bolpur S Niktn, Howrah Jn, Kharagpur Jn, Balasore, Bhadrakh, Jajpur K Road, Cuttack, Bhubaneswar, Khurda Road Jn, Balugan, Berhampur, Palasa, Srikakulam Road, Vizianagram Jn, Vishakapatnam, Rajamundry, Vijayawada Jn, Chennai Central, Arakkonam, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Trichur, Alwaye, Ernakulam Town, Kottayam, Tiruvalla, Chengannur, Kayankulam Jn, Quilon Jn, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl,