Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Ernad Express - 16605


  ()
1 Mangalore (MAQ)
07:10
0
1
0 km
2 Manjeshwar (MJS)
07:35
07:36
1 min
1
17 km
3 Kumbla (KMQ)
07:52
07:53
1 min
1
34 km
4 Kasaragod (KGQ)
08:03
08:05
2 min
1
46 km
5 Kanhangad (KZE)
08:25
08:27
2 min
1
69 km
6 Nileshwar (NLE)
08:36
08:37
1 min
1
79 km
7 Charvattur (CHV)
08:44
08:45
1 min
1
84 km
8 Payyanur (PAY)
08:59
09:00
1 min
1
98 km
9 Valapattanam (VAPM)
09:24
09:25
1 min
1
125 km
10 Cannanore (CAN)
09:50
09:55
5 min
1
132 km
11 Tellicherry (TLY)
10:14
10:15
1 min
1
153 km
12 Mahe (MAHE)
10:27
10:28
1 min
1
162 km
13 Badagara (BDJ)
10:44
10:45
1 min
1
175 km
14 Payyoli (PYOL)
10:49
10:50
1 min
1
184 km
15 Quilandi (QLD)
11:07
11:08
1 min
1
197 km
16 Calicut (CLT)
11:40
11:45
5 min
1
221 km
17 Ferok (FK)
11:59
12:00
1 min
1
231 km
18 Vallikunnu (VLI)
12:11
12:12
1 min
1
241 km
19 Parpanangadi (PGI)
12:21
12:22
1 min
1
246 km
20 Tanur (TA)
12:31
12:32
1 min
1
254 km
21 Tirur (TIR)
12:44
12:45
1 min
1
262 km
22 Kuttippuram (KTU)
13:03
13:05
2 min
1
277 km
23 Shoranur Jn (SRR)
13:50
13:55
5 min
1
307 km
24 Trichur (TCR)
14:30
14:35
5 min
1
340 km
25 Eranakulam Jn (ERS)
16:10
16:20
10 min
1
414 km
26 Shertalai (SRTL)
16:54
16:55
1 min
1
447 km
27 Alleppey (ALLP)
17:35
17:38
3 min
1
471 km
28 Ambalapuzha (AMPA)
17:49
17:50
1 min
1
483 km
29 Harippad (HAD)
18:19
18:20
1 min
1
501 km
30 Kayankulam Jn (KYJ)
18:33
18:35
2 min
1
514 km
31 Quilon Jn (QLN)
19:50
19:55
5 min
1
555 km
32 Varkala (VAK)
20:19
20:20
1 min
1
578 km
33 Kochuveli (KCVL)
20:49
20:50
1 min
1
613 km
34 Trivandrum Cntl (TVC)
21:10
21:15
5 min
1
619 km
35 Neyyattinkara (NYY)
21:39
21:40
1 min
1
636 km
36 Nagarcoil Jn (NCJ)
23:30
0
1
690 km

Train Ernad Express -16605 from to passes through following stations:


Mangalore, Manjeshwar, Kumbla, Kasaragod, Kanhangad, Nileshwar, Charvattur, Payyanur, Valapattanam, Cannanore, Tellicherry, Mahe, Badagara, Payyoli, Quilandi, Calicut, Ferok, Vallikunnu, Parpanangadi, Tanur, Tirur, Kuttippuram, Shoranur Jn, Trichur, Eranakulam Jn, Shertalai, Alleppey, Ambalapuzha, Harippad, Kayankulam Jn, Quilon Jn, Varkala, Kochuveli, Trivandrum Cntl, Neyyattinkara, Nagarcoil Jn,