Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Dehradun Express - 19020


  ()
1 Dehradun (DDN)
10:40
0
1
0 km
2 Doiwala (DWO)
11:07
11:09
2 min
1
20 km
3 Raiwala (RWL)
11:38
11:40
2 min
1
41 km
4 Motichur (MOTC)
12:00
12:02
2 min
1
48 km
5 Haridwar Jn (HW)
12:25
12:55
30 min
1
52 km
6 Jwalapur (JWP)
12:59
13:01
2 min
1
56 km
7 Laksar Jn (LRJ)
13:55
14:20
25 min
1
79 km
8 Roorkee (RK)
14:38
14:40
2 min
1
98 km
9 Saharanpur (SRE)
15:50
16:20
30 min
1
132 km
10 Deoband (DBD)
16:50
16:52
2 min
1
167 km
11 Muzaffarnagar (MOZ)
17:42
17:44
2 min
1
191 km
12 Khatauli (KAT)
18:02
18:04
2 min
1
213 km
13 Meerut Cant (MUT)
18:26
18:28
2 min
1
242 km
14 Meerut City (MTC)
18:40
19:20
40 min
1
246 km
15 Modinagar (MDNR)
19:34
19:36
2 min
1
266 km
16 Muradnagar (MUD)
19:45
19:47
2 min
1
276 km
17 N Ghaziabad (GZN)
20:00
20:02
2 min
1
287 km
18 Ghaziabad (GZB)
20:23
20:25
2 min
1
293 km
19 Sahibabad (SBB)
20:33
20:35
2 min
1
300 km
20 H Nizamuddin (NZM)
21:15
21:55
40 min
1
316 km
21 Tuglakabad (TKD)
22:06
22:08
2 min
1
327 km
22 Faridabad (FDB)
22:20
22:22
2 min
1
337 km
23 Ballabgarh (BVH)
22:33
22:35
2 min
1
345 km
24 Palwal (PWL)
00:01
00:03
2 min
2
366 km
25 Kosi Kalan (KSV)
00:33
00:35
2 min
2
408 km
26 Mathura Jn (MTJ)
01:35
01:45
10 min
2
449 km
27 Bharatpur Jn (BTE)
02:15
02:20
5 min
2
483 km
28 Bayana Jn (BXN)
02:45
02:50
5 min
2
525 km
29 Hindaun City (HAN)
03:18
03:20
2 min
2
558 km
30 Shri Mahabirji (SMBJ)
03:28
03:30
2 min
2
568 km
31 Gangapur City (GGC)
04:05
04:15
10 min
2
602 km
32 Nrynpur Tatwar (NNW)
04:29
04:31
2 min
2
619 km
33 Malarna (MLZ)
04:46
04:48
2 min
2
636 km
34 Sawai Madhopur (SWM)
05:20
05:25
5 min
2
666 km
35 Indargarh (IDG)
05:48
05:50
2 min
2
702 km
36 Lakheri (LKE)
05:58
06:00
2 min
2
713 km
37 Keshorai Patan (KPTN)
06:38
06:40
2 min
2
760 km
38 Gurla (GQL)
06:48
06:50
2 min
2
768 km
39 Kota Jn (KOTA)
07:15
07:45
30 min
2
773 km
40 Dakaniya Talav (DKNT)
08:01
08:03
2 min
2
783 km
41 Dara (DARA)
08:31
08:33
2 min
2
821 km
42 Morak (MKX)
08:48
08:50
2 min
2
836 km
43 Ramganj Mandi (RMA)
09:03
09:05
2 min
2
846 km
44 Jhalawar Road (JHW)
09:18
09:20
2 min
2
857 km
45 Bhawani Mandi (BWM)
09:38
09:40
2 min
2
874 km
46 Garot (GOH)
09:58
10:00
2 min
2
896 km
47 Shamgarh (SGZ)
10:25
10:30
5 min
2
907 km
48 Suwasra (SVA)
10:42
10:44
2 min
2
921 km
49 Chau Mahla (CMU)
10:58
11:00
2 min
2
936 km
50 Thuria (THUR)
11:24
11:26
2 min
2
950 km
51 Vikramgarh Alot (VMA)
11:48
11:50
2 min
2
959 km
52 Luni Richha (LNR)
12:03
12:05
2 min
2
971 km
53 Mahidpur Road (MEP)
12:28
12:30
2 min
2
982 km
54 Nagda Jn (NAD)
13:10
13:20
10 min
2
998 km
55 Khachrod (KUH)
13:31
13:33
2 min
2
1012 km
56 Runkhera (RNH)
13:46
13:48
2 min
2
1023 km
57 Bangrod (BOD)
13:55
13:57
2 min
2
1030 km
58 Ratlam Jn (RTM)
14:15
14:35
20 min
2
1040 km
59 Bhairongarh (BOG)
15:06
15:08
2 min
2
1079 km
60 Bamnia (BMI)
15:17
15:19
2 min
2
1085 km
61 Panch Pipila (PCN)
15:34
15:36
2 min
2
1098 km
62 Thandla Rd (THDR)
15:49
15:51
2 min
2
1112 km
63 Meghnagar (MGN)
16:01
16:03
2 min
2
1120 km
64 Anas (ANAS)
16:18
16:20
2 min
2
1135 km
65 Bordi (BIO)
16:28
16:30
2 min
2
1142 km
66 Dahod (DHD)
16:45
16:50
5 min
2
1153 km
67 Limkheda (LMK)
17:18
17:20
2 min
2
1187 km
68 Piplod Jn (PPD)
17:29
17:31
2 min
2
1195 km
69 Sant Road (SAT)
17:42
17:44
2 min
2
1207 km
70 Godhra Jn (GDA)
18:30
18:35
5 min
2
1228 km
71 Kharsaliya (KRSA)
18:46
18:48
2 min
2
1238 km
72 Derol (DRL)
18:57
18:59
2 min
2
1251 km
73 Champaner Rd Jn (CPN)
19:10
19:12
2 min
2
1263 km
74 Samlaya Jn (SMLA)
19:21
19:23
2 min
2
1275 km
75 Vadodara Jn (BRC)
20:00
20:10
10 min
2
1301 km
76 Miyagam Karjan (MYG)
20:33
20:35
2 min
2
1331 km
77 Bharuch Jn (BH)
21:13
21:15
2 min
2
1371 km
78 Ankleshwar Jn (AKV)
21:28
21:30
2 min
2
1381 km
79 Surat (ST)
22:30
22:38
8 min
2
1430 km
80 Navsari (NVS)
23:02
23:04
2 min
2
1460 km
81 Bilimora Jn (BIM)
23:21
23:23
2 min
2
1481 km
82 Valsad (BL)
23:53
23:55
2 min
2
1499 km
83 Vapi (VAPI)
00:35
00:37
2 min
3
1523 km
84 Palghar (PLG)
02:02
02:04
2 min
3
1606 km
85 Virar (VR)
03:01
03:03
2 min
3
1637 km
86 Borivali (BVI)
03:35
03:37
2 min
3
1663 km
87 Bandra Terminus (BDTS)
04:30
0
3
1682 km

Train Dehradun Express -19020 from to passes through following stations:


Dehradun, Doiwala, Raiwala, Motichur, Haridwar Jn, Jwalapur, Laksar Jn, Roorkee, Saharanpur, Deoband, Muzaffarnagar, Khatauli, Meerut Cant, Meerut City, Modinagar, Muradnagar, N Ghaziabad, Ghaziabad, Sahibabad, H Nizamuddin, Tuglakabad, Faridabad, Ballabgarh, Palwal, Kosi Kalan, Mathura Jn, Bharatpur Jn, Bayana Jn, Hindaun City, Shri Mahabirji, Gangapur City, Nrynpur Tatwar, Malarna, Sawai Madhopur, Indargarh, Lakheri, Keshorai Patan, Gurla, Kota Jn, Dakaniya Talav, Dara, Morak, Ramganj Mandi, Jhalawar Road, Bhawani Mandi, Garot, Shamgarh, Suwasra, Chau Mahla, Thuria, Vikramgarh Alot, Luni Richha, Mahidpur Road, Nagda Jn, Khachrod, Runkhera, Bangrod, Ratlam Jn, Bhairongarh, Bamnia, Panch Pipila, Thandla Rd, Meghnagar, Anas, Bordi, Dahod, Limkheda, Piplod Jn, Sant Road, Godhra Jn, Kharsaliya, Derol, Champaner Rd Jn, Samlaya Jn, Vadodara Jn, Miyagam Karjan, Bharuch Jn, Ankleshwar Jn, Surat, Navsari, Bilimora Jn, Valsad, Vapi, Palghar, Virar, Borivali, Bandra Terminus,