Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Danapur Capital Express - 13247


  ()
1 Kamakhya (KYQ)
05:00
0
1
0 km
2 Goalpara Town (GLPT)
07:12
07:14
2 min
1
122 km
3 New Bongaigaon (NBQ)
08:20
08:25
5 min
1
202 km
4 Alipur Duar Jn (APDJ)
09:55
10:05
10 min
1
311 km
5 Hasimara (HSA)
10:40
10:42
2 min
1
346 km
6 Dalgaon (DLO)
11:31
11:32
1 min
1
371 km
7 Binnaguri (BNV)
11:43
11:44
1 min
1
380 km
8 New Mal Jn (NMZ)
12:28
12:30
2 min
1
425 km
9 Siliguri Jn (SGUJ)
13:45
13:50
5 min
1
472 km
10 New Jalpaiguri (NJP)
14:20
14:40
20 min
1
480 km
11 Kishanganj (KNE)
15:55
16:00
5 min
1
567 km
12 Dalkolha (DLK)
16:23
16:24
1 min
1
595 km
13 Telta (TETA)
16:34
16:35
1 min
1
603 km
14 Sudhani (SUD)
16:46
16:47
1 min
1
612 km
15 Barsoi Jn (BOE)
17:01
17:03
2 min
1
624 km
16 Azamnagar Road (AZR)
17:15
17:16
1 min
1
637 km
17 Khurial (KWE)
17:25
17:26
1 min
1
644 km
18 Labha (LAV)
17:48
17:49
1 min
1
657 km
19 Katihar Jn (KIR)
19:00
19:20
20 min
1
680 km
20 Semapur (SMO)
19:34
19:35
1 min
1
692 km
21 Karagola Road (CRR)
19:46
19:47
1 min
1
703 km
22 Kursela (KUE)
20:14
20:15
1 min
1
720 km
23 Katareah (KTRH)
20:26
20:27
1 min
1
726 km
24 Naugachia (NNA)
20:39
20:40
1 min
1
737 km
25 Thana Bihpur Jn (THB)
20:56
20:57
1 min
1
753 km
26 Narayanpur (NNR)
21:06
21:07
1 min
1
761 km
27 Mahes Khunt (MSK)
21:39
21:40
1 min
1
785 km
28 Mansi Jn (MNE)
21:51
21:52
1 min
1
795 km
29 Khagaria (KGG)
22:07
22:08
1 min
1
804 km
30 Lakhminia (LKN)
22:39
22:40
1 min
1
827 km
31 Begu Sarai (BGS)
23:09
23:10
1 min
1
845 km
32 Barauni Jn (BJU)
00:05
00:35
30 min
2
860 km
33 Simaria (SAE)
00:49
00:50
1 min
2
866 km
34 Mokameh Jn (MKA)
01:58
02:01
3 min
2
881 km
35 Barh (BARH)
02:19
02:20
1 min
2
907 km
36 Bakhtiyarpur Jn (BKP)
02:36
02:38
2 min
2
925 km
37 Khusropur (KOO)
02:49
02:50
1 min
2
939 km
38 Fatwa (FUT)
02:59
03:00
1 min
2
948 km
39 Patna Saheb (PNC)
03:15
03:16
1 min
2
960 km
40 Rjndr Ngr Bihar (RJPB)
03:28
03:30
2 min
2
968 km
41 Patna Jn (PNBE)
04:00
04:10
10 min
2
970 km
42 Phulwari Sharif (PWS)
04:21
04:22
1 min
2
976 km
43 Danapur (DNR)
04:50
0
2
980 km

Train Danapur Capital Express -13247 from to passes through following stations:


Kamakhya, Goalpara Town, New Bongaigaon, Alipur Duar Jn, Hasimara, Dalgaon, Binnaguri, New Mal Jn, Siliguri Jn, New Jalpaiguri, Kishanganj, Dalkolha, Telta, Sudhani, Barsoi Jn, Azamnagar Road, Khurial, Labha, Katihar Jn, Semapur, Karagola Road, Kursela, Katareah, Naugachia, Thana Bihpur Jn, Narayanpur, Mahes Khunt, Mansi Jn, Khagaria, Lakhminia, Begu Sarai, Barauni Jn, Simaria, Mokameh Jn, Barh, Bakhtiyarpur Jn, Khusropur, Fatwa, Patna Saheb, Rjndr Ngr Bihar, Patna Jn, Phulwari Sharif, Danapur,