Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Bikaner Kochuveli Expres - 16311


  ()
1 Bikaner Jn (BKN)
19:10
0
1
0 km
2 Nokha (NOK)
20:06
20:08
2 min
1
65 km
3 Nagaur (NGO)
21:54
21:56
2 min
1
116 km
4 Merta Road Jn (MTD)
22:34
22:39
5 min
1
173 km
5 Jodhpur Jn (JU)
00:15
00:45
30 min
2
278 km
6 Luni Jn (LUNI)
01:14
01:17
3 min
2
309 km
7 Pali Marwar (PMY)
01:48
01:50
2 min
2
350 km
8 Marwar Jn (MJ)
02:40
02:45
5 min
2
381 km
9 Abu Road (ABR)
05:35
05:45
10 min
2
546 km
10 Palanpur Jn (PNU)
07:03
07:05
2 min
2
599 km
11 Ahmedabad Jn (ADI)
10:50
11:10
20 min
2
732 km
12 Vadodara Jn (BRC)
13:15
13:25
10 min
2
831 km
13 Ankleshwar Jn (AKV)
14:38
14:40
2 min
2
911 km
14 Surat (ST)
15:35
15:45
10 min
2
960 km
15 Vapi (VAPI)
17:16
17:18
2 min
2
1053 km
16 Vasai Road (BSR)
20:25
20:30
5 min
2
1175 km
17 Panvel (PNVL)
22:00
22:05
5 min
2
1242 km
18 Mangaon (MNI)
00:14
00:16
2 min
3
1362 km
19 Ratnagiri (RN)
03:00
03:05
5 min
3
1605 km
20 Kudal (KUDL)
05:00
05:02
2 min
3
1800 km
21 Madgaon (MAO)
07:30
07:40
10 min
3
1939 km
22 Murdeshwar (MRDW)
10:06
10:08
2 min
3
2154 km
23 Byndoor (BYNR)
10:40
10:42
2 min
3
2197 km
24 Udupi (UD)
11:46
11:48
2 min
3
2288 km
25 MAJN (MAJN)
13:25
13:35
10 min
3
2370 km
26 Kasaragod (KGQ)
14:23
14:25
2 min
3
2421 km
27 Cannanore (CAN)
16:00
16:05
5 min
3
2507 km
28 Calicut (CLT)
17:50
17:55
5 min
3
2596 km
29 Tirur (TIR)
18:48
18:50
2 min
3
2637 km
30 Shoranur Jn (SRR)
20:05
20:10
5 min
3
2682 km
31 Trichur (TCR)
20:50
20:55
5 min
3
2715 km
32 Ernakulam Town (ERN)
22:25
22:30
5 min
3
2786 km
33 Kottayam (KTYM)
23:35
23:40
5 min
3
2848 km
34 Tiruvalla (TRVL)
00:08
00:10
2 min
4
2874 km
35 Chengannur (CNGR)
00:18
00:20
2 min
4
2883 km
36 Kayankulam Jn (KYJ)
00:48
00:50
2 min
4
2903 km
37 Quilon Jn (QLN)
01:40
01:45
5 min
4
2944 km
38 Kochuveli (KCVL)
03:10
0
4
3002 km

Train Bikaner Kochuveli Expres -16311 from to passes through following stations:


Bikaner Jn, Nokha, Nagaur, Merta Road Jn, Jodhpur Jn, Luni Jn, Pali Marwar, Marwar Jn, Abu Road, Palanpur Jn, Ahmedabad Jn, Vadodara Jn, Ankleshwar Jn, Surat, Vapi, Vasai Road, Panvel, Mangaon, Ratnagiri, Kudal, Madgaon, Murdeshwar, Byndoor, Udupi, MAJN, Kasaragod, Cannanore, Calicut, Tirur, Shoranur Jn, Trichur, Ernakulam Town, Kottayam, Tiruvalla, Chengannur, Kayankulam Jn, Quilon Jn, Kochuveli,