Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Bagmati Express - 12577


  ()
1 Darbhanga Jn (DBG)
16:15
0
1
0 km
2 Samastipur Jn (SPJ)
17:05
17:10
5 min
1
38 km
3 Barauni Jn (BJU)
18:00
18:20
20 min
1
89 km
4 Mokameh Jn (MKA)
18:53
18:55
2 min
1
110 km
5 Patna Jn (PNBE)
20:00
20:10
10 min
1
199 km
6 Danapur (DNR)
20:25
20:27
2 min
1
209 km
7 Ara (ARA)
20:54
20:56
2 min
1
248 km
8 Buxar (BXR)
21:47
21:49
2 min
1
317 km
9 Mughal Sarai Jn (MGS)
23:35
23:55
20 min
1
411 km
10 Mirzapur (MZP)
00:55
01:00
5 min
2
474 km
11 CHEOKI (COI)
02:00
02:05
5 min
2
555 km
12 Satna (STA)
05:30
05:40
10 min
2
724 km
13 Katni (KTE)
06:45
06:50
5 min
2
822 km
14 Jabalpur (JBP)
08:40
08:50
10 min
2
913 km
15 Narsinghpur (NU)
09:55
09:57
2 min
2
997 km
16 Pipariya (PPI)
11:16
11:18
2 min
2
1091 km
17 Itarsi Jn (ET)
12:55
13:15
20 min
2
1158 km
18 Ghoradongri (GDYA)
14:13
14:15
2 min
2
1228 km
19 Betul (BZU)
14:59
15:02
3 min
2
1265 km
20 Pandhurna (PAR)
16:21
16:23
2 min
2
1352 km
21 Nagpur (NGP)
18:20
18:45
25 min
2
1455 km
22 Sevagram (SEGM)
19:56
19:58
2 min
2
1532 km
23 Chandrapur (CD)
21:47
21:50
3 min
2
1653 km
24 Balharshah (BPQ)
22:40
22:50
10 min
2
1667 km
25 Sirpur Kagazngr (SKZR)
00:04
00:05
1 min
3
1736 km
26 Ramgundam (RDM)
01:05
01:06
1 min
3
1808 km
27 Warangal (WL)
03:00
03:02
2 min
3
1910 km
28 Vijayawada Jn (BZA)
07:10
07:30
20 min
3
2119 km
29 Ongole (OGL)
09:18
09:19
1 min
3
2257 km
30 Gudur Jn (GDR)
11:55
12:00
5 min
3
2412 km
31 Chennai Central (MAS)
14:20
14:45
25 min
3
2549 km
32 Arakkonam (AJJ)
15:43
15:45
2 min
3
2618 km
33 Katpadi Jn (KPD)
16:33
16:35
2 min
3
2678 km
34 Jolarpettai (JTJ)
17:40
17:45
5 min
3
2762 km
35 Bangalore East (BNCE)
20:08
20:10
2 min
3
2903 km
36 Bangalore Cant (BNC)
20:23
20:25
2 min
3
2906 km
37 Bangalore Cy Jn (SBC)
20:55
0
3
2910 km

Train Bagmati Express -12577 from to passes through following stations:


Darbhanga Jn, Samastipur Jn, Barauni Jn, Mokameh Jn, Patna Jn, Danapur, Ara, Buxar, Mughal Sarai Jn, Mirzapur, CHEOKI, Satna, Katni, Jabalpur, Narsinghpur, Pipariya, Itarsi Jn, Ghoradongri, Betul, Pandhurna, Nagpur, Sevagram, Chandrapur, Balharshah, Sirpur Kagazngr, Ramgundam, Warangal, Vijayawada Jn, Ongole, Gudur Jn, Chennai Central, Arakkonam, Katpadi Jn, Jolarpettai, Bangalore East, Bangalore Cant, Bangalore Cy Jn,