Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Aravali Express - 19707


  ()
1 Bandra Terminus (BDTS)
21:00
0
1
0 km
2 Andheri (ADH)
21:17
21:19
2 min
1
7 km
3 Borivali (BVI)
21:39
21:41
2 min
1
19 km
4 Dahanu Road (DRD)
22:58
23:00
2 min
1
109 km
5 Vapi (VAPI)
23:37
23:39
2 min
1
159 km
6 Navsari (NVS)
00:43
00:45
2 min
2
223 km
7 Surat (ST)
01:20
01:25
5 min
2
252 km
8 Bharuch Jn (BH)
02:14
02:16
2 min
2
311 km
9 Vadodara Jn (BRC)
03:16
03:21
5 min
2
381 km
10 Anand Jn (ANND)
03:53
03:55
2 min
2
417 km
11 Nadiad Jn (ND)
04:16
04:18
2 min
2
435 km
12 Ahmedabad Jn (ADI)
05:15
05:35
20 min
2
481 km
13 Sabarmati Jn (SBI)
05:51
05:53
2 min
2
486 km
14 Kalol (KLL)
06:21
06:23
2 min
2
507 km
15 Mahesana Jn (MSH)
07:11
07:13
2 min
2
548 km
16 Unjha (UJA)
07:45
07:47
2 min
2
570 km
17 Siddhpur (SID)
08:16
08:18
2 min
2
584 km
18 Chhapi (CHP)
08:32
08:34
2 min
2
597 km
19 Palanpur Jn (PNU)
09:01
09:03
2 min
2
614 km
20 Abu Road (ABR)
09:52
10:02
10 min
2
666 km
21 Swarupganj (SRPJ)
10:33
10:35
2 min
2
692 km
22 Sirohi Road (SOH)
10:56
10:58
2 min
2
710 km
23 Nana (NANA)
11:19
11:21
2 min
2
727 km
24 Mori Bera (MOI)
11:36
11:38
2 min
2
739 km
25 Jawai Bandh (JWB)
11:51
11:53
2 min
2
749 km
26 Falna (FA)
12:12
12:14
2 min
2
765 km
27 Rani (RANI)
12:32
12:34
2 min
2
780 km
28 Jawali (JAL)
12:51
12:53
2 min
2
795 km
29 Somesar (SOS)
13:05
13:07
2 min
2
803 km
30 Marwar Jn (MJ)
13:46
13:51
5 min
2
831 km
31 Sojat Road (SOD)
14:11
14:13
2 min
2
852 km
32 Beawar (BER)
15:10
15:12
2 min
2
919 km
33 Ajmer Jn (AII)
16:25
16:35
10 min
2
971 km
34 Kishangarh (KSG)
17:10
17:12
2 min
2
1000 km
35 Naraina (NRI)
17:42
17:44
2 min
2
1041 km
36 Phulera Jn (FL)
17:57
17:59
2 min
2
1051 km
37 Asalpur Jobner (JOB)
18:17
18:19
2 min
2
1069 km
38 Jaipur (JP)
19:05
0
2
1106 km

Train Aravali Express -19707 from to passes through following stations:


Bandra Terminus, Andheri, Borivali, Dahanu Road, Vapi, Navsari, Surat, Bharuch Jn, Vadodara Jn, Anand Jn, Nadiad Jn, Ahmedabad Jn, Sabarmati Jn, Kalol, Mahesana Jn, Unjha, Siddhpur, Chhapi, Palanpur Jn, Abu Road, Swarupganj, Sirohi Road, Nana, Mori Bera, Jawai Bandh, Falna, Rani, Jawali, Somesar, Marwar Jn, Sojat Road, Beawar, Ajmer Jn, Kishangarh, Naraina, Phulera Jn, Asalpur Jobner, Jaipur,