Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Amarnath Express - 15097


  ()
1 Barauni Jn (BJU)
05:00
0
1
0 km
2 Samastipur Jn (SPJ)
05:55
06:00
5 min
1
51 km
3 Muzaffarpur Jn (MFP)
06:50
07:00
10 min
1
103 km
4 Hajipur Jn (HJP)
07:51
07:52
1 min
1
157 km
5 Sonpur Jn (SEE)
08:07
08:12
5 min
1
163 km
6 Chhapra (CPR)
09:35
09:45
10 min
1
216 km
7 Siwan Jn (SV)
10:35
10:40
5 min
1
277 km
8 Bhatni Jn (BTT)
11:30
11:35
5 min
1
326 km
9 Deoria Sadar (DEOS)
11:52
11:53
1 min
1
347 km
10 Gorakhpur Jn (GKP)
13:45
14:05
20 min
1
396 km
11 Basti (BST)
15:30
15:35
5 min
1
460 km
12 Gonda Jn (GD)
16:50
17:05
15 min
1
550 km
13 Lucknow (LKO)
19:30
19:40
10 min
1
667 km
14 Shahjehanpur (SPN)
22:15
22:17
2 min
1
831 km
15 Bareilly (BE)
23:15
23:20
5 min
1
902 km
16 Moradabad (MB)
00:45
00:55
10 min
2
992 km
17 Laksar Jn (LRJ)
02:55
02:57
2 min
2
1132 km
18 Roorkee (RK)
03:19
03:20
1 min
2
1150 km
19 Saharanpur (SRE)
04:05
04:15
10 min
2
1185 km
20 Jagadhri (JUD)
04:42
04:43
1 min
2
1215 km
21 Ambala Cant Jn (UMB)
05:35
05:43
8 min
2
1266 km
22 Ludhiana Jn (LDH)
07:25
07:35
10 min
2
1380 km
23 Jalandhar Cant (JRC)
08:30
08:35
5 min
2
1432 km
24 Chakki Bank (CHKB)
10:10
10:15
5 min
2
1549 km
25 Kathua (KTHU)
10:40
10:41
1 min
2
1572 km
26 Jammu Tawi (JAT)
12:15
0
2
1648 km

Train Amarnath Express -15097 from to passes through following stations:


Barauni Jn, Samastipur Jn, Muzaffarpur Jn, Hajipur Jn, Sonpur Jn, Chhapra, Siwan Jn, Bhatni Jn, Deoria Sadar, Gorakhpur Jn, Basti, Gonda Jn, Lucknow, Shahjehanpur, Bareilly, Moradabad, Laksar Jn, Roorkee, Saharanpur, Jagadhri, Ambala Cant Jn, Ludhiana Jn, Jalandhar Cant, Chakki Bank, Kathua, Jammu Tawi,