Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

West Coast Express - 16628


  ()
1 Mangalore (MAQ)
21:30
0
1
0 km
2 Kasaragod (KGQ)
22:18
22:20
2 min
1
46 km
3 Kanhangad (KZE)
22:38
22:40
2 min
1
69 km
4 Nileshwar (NLE)
22:48
22:50
2 min
1
79 km
5 Charvattur (CHV)
22:58
23:00
2 min
1
84 km
6 Payyanur (PAY)
23:13
23:15
2 min
1
98 km
7 Kannapuram (KPQ)
23:28
23:30
2 min
1
118 km
8 Cannanore (CAN)
00:05
00:10
5 min
2
132 km
9 Tellicherry (TLY)
00:30
00:35
5 min
2
153 km
10 Badagara (BDJ)
00:58
01:00
2 min
2
175 km
11 Calicut (CLT)
01:55
02:00
5 min
2
221 km
12 Parpanangadi (PGI)
02:28
02:30
2 min
2
246 km
13 Tirur (TIR)
02:45
02:50
5 min
2
262 km
14 Kuttippuram (KTU)
03:13
03:15
2 min
2
277 km
15 Shoranur Jn (SRR)
04:05
04:10
5 min
2
307 km
16 Ottappalam (OTP)
04:23
04:25
2 min
2
320 km
17 Palghat (PGT)
05:05
05:10
5 min
2
351 km
18 Podanur Jn (PTJ)
06:13
06:15
2 min
2
400 km
19 Coimbatore Jn (CBE)
06:25
06:30
5 min
2
406 km
20 Tiruppur (TUP)
07:24
07:25
1 min
2
456 km
21 Erode Jn (ED)
08:25
08:30
5 min
2
506 km
22 Sankaridrug (SGE)
08:58
09:00
2 min
2
527 km
23 Salem Jn (SA)
09:30
09:35
5 min
2
569 km
24 Bommidi (BQI)
10:13
10:15
2 min
2
612 km
25 Morappur (MAP)
10:33
10:35
2 min
2
635 km
26 Tirupattur Jn (TPT)
11:13
11:15
2 min
2
682 km
27 Jolarpettai (JTJ)
11:35
11:40
5 min
2
689 km
28 Katpadi Jn (KPD)
12:43
12:45
2 min
2
773 km
29 Walajah Road Jn (WJR)
13:03
13:05
2 min
2
797 km
30 Arakkonam (AJJ)
13:43
13:45
2 min
2
833 km
31 Perambur (PER)
14:33
14:35
2 min
2
896 km
32 Chennai Central (MAS)
15:15
0
2
902 km

Train West Coast Express -16628 from to passes through following stations:


Mangalore, Kasaragod, Kanhangad, Nileshwar, Charvattur, Payyanur, Kannapuram, Cannanore, Tellicherry, Badagara, Calicut, Parpanangadi, Tirur, Kuttippuram, Shoranur Jn, Ottappalam, Palghat, Podanur Jn, Coimbatore Jn, Tiruppur, Erode Jn, Sankaridrug, Salem Jn, Bommidi, Morappur, Tirupattur Jn, Jolarpettai, Katpadi Jn, Walajah Road Jn, Arakkonam, Perambur, Chennai Central,