Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Uttaranchal Express - 19566


  ()
1 Dehradun (DDN)
06:00
0
1
0 km
2 Haridwar Jn (HW)
07:35
07:43
8 min
1
52 km
3 Roorkee (RK)
08:25
08:27
2 min
1
98 km
4 Tapri (TPZ)
10:01
10:03
2 min
1
139 km
5 Deoband (DBD)
10:25
10:27
2 min
1
167 km
6 Muzaffarnagar (MOZ)
10:50
10:52
2 min
1
191 km
7 Meerut City (MTC)
11:35
11:37
2 min
1
246 km
8 Ghaziabad (GZB)
12:27
12:30
3 min
1
293 km
9 New Delhi (NDLS)
13:10
13:30
20 min
1
316 km
10 Delhi S Rohilla (DEE)
13:50
13:52
2 min
1
322 km
11 Delhi Cantt (DEC)
14:08
14:10
2 min
1
331 km
12 Gurgaon (GGN)
14:25
14:27
2 min
1
348 km
13 Rewari (RE)
15:18
15:20
2 min
1
400 km
14 Khairthal (KRH)
15:58
16:00
2 min
1
447 km
15 Alwar (AWR)
16:18
16:20
2 min
1
474 km
16 Jaipur (JP)
19:15
19:35
20 min
1
625 km
17 Ajmer Jn (AII)
21:50
22:00
10 min
1
759 km
18 Beawar (BER)
22:43
22:45
2 min
1
811 km
19 Falna (FA)
01:27
01:29
2 min
2
966 km
20 Abu Road (ABR)
02:53
03:03
10 min
2
1064 km
21 Palanpur Jn (PNU)
04:13
04:15
2 min
2
1117 km
22 Siddhpur (SID)
04:50
04:52
2 min
2
1147 km
23 Unjha (UJA)
05:09
05:11
2 min
2
1160 km
24 Mahesana Jn (MSH)
05:33
05:35
2 min
2
1182 km
25 Viramgam Jn (VG)
07:26
07:28
2 min
2
1247 km
26 Surendranagar (SUNR)
08:54
08:56
2 min
2
1312 km
27 Rajkot Jn (RJT)
11:09
11:16
7 min
2
1428 km
28 Hapa (HAPA)
12:38
12:40
2 min
2
1504 km
29 Jamnagar (JAM)
12:52
12:54
2 min
2
1513 km
30 Khambhaliya (KMBL)
13:46
13:48
2 min
2
1567 km
31 Dwarka (DWK)
15:40
15:42
2 min
2
1651 km
32 Okha (OKHA)
16:35
0
2
1680 km

Train Uttaranchal Express -19566 from to passes through following stations:


Dehradun, Haridwar Jn, Roorkee, Tapri, Deoband, Muzaffarnagar, Meerut City, Ghaziabad, New Delhi, Delhi S Rohilla, Delhi Cantt, Gurgaon, Rewari, Khairthal, Alwar, Jaipur, Ajmer Jn, Beawar, Falna, Abu Road, Palanpur Jn, Siddhpur, Unjha, Mahesana Jn, Viramgam Jn, Surendranagar, Rajkot Jn, Hapa, Jamnagar, Khambhaliya, Dwarka, Okha,