Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Trivandrum Express - 16348


  ()
1 Mangalore (MAQ)
14:30
0
1
0 km
2 Kumbla (KMQ)
15:08
15:10
2 min
1
34 km
3 Kasaragod (KGQ)
15:20
15:22
2 min
1
46 km
4 Kotikulam (KQK)
15:30
15:32
2 min
1
56 km
5 Kanhangad (KZE)
15:43
15:45
2 min
1
69 km
6 Nileshwar (NLE)
15:53
15:55
2 min
1
79 km
7 Charvattur (CHV)
16:03
16:05
2 min
1
84 km
8 Trikarpur (TKQ)
16:09
16:10
1 min
1
92 km
9 Payyanur (PAY)
16:18
16:20
2 min
1
98 km
10 Payangadi (PAZ)
16:28
16:30
2 min
1
110 km
11 Kannapuram (KPQ)
16:38
16:40
2 min
1
118 km
12 Cannanore (CAN)
17:15
17:20
5 min
1
132 km
13 Tellicherry (TLY)
17:39
17:40
1 min
1
153 km
14 Mahe (MAHE)
17:52
17:53
1 min
1
162 km
15 Badagara (BDJ)
18:04
18:05
1 min
1
175 km
16 Quilandi (QLD)
18:24
18:25
1 min
1
197 km
17 Calicut (CLT)
19:05
19:10
5 min
1
221 km
18 Ferok (FK)
19:23
19:25
2 min
1
231 km
19 Vallikunnu (VLI)
19:37
19:39
2 min
1
241 km
20 Parpanangadi (PGI)
19:46
19:48
2 min
1
246 km
21 Tanur (TA)
19:56
19:58
2 min
1
254 km
22 Tirur (TIR)
20:09
20:10
1 min
1
262 km
23 Kuttippuram (KTU)
20:27
20:29
2 min
1
277 km
24 Pattambi (PTB)
20:49
20:50
1 min
1
296 km
25 Shoranur Jn (SRR)
21:25
21:35
10 min
1
307 km
26 Wadakancheri (WKI)
21:54
21:55
1 min
1
323 km
27 Trichur (TCR)
22:15
22:20
5 min
1
340 km
28 Irinjalakuda (IJK)
22:44
22:45
1 min
1
364 km
29 Chalakudi (CKI)
22:54
22:55
1 min
1
370 km
30 Angamali (AFK)
23:09
23:10
1 min
1
385 km
31 Alwaye (AWY)
23:22
23:25
3 min
1
394 km
32 Ernakulam Town (ERN)
23:57
00:02
5 min
2
411 km
33 Piravam Road (PVRD)
00:34
00:35
1 min
2
443 km
34 Kottayam (KTYM)
01:10
01:15
5 min
2
474 km
35 Changanacheri (CGY)
01:34
01:35
1 min
2
491 km
36 Tiruvalla (TRVL)
01:44
01:45
1 min
2
499 km
37 Chengannur (CNGR)
01:54
01:55
1 min
2
508 km
38 Mavelikara (MVLK)
02:09
02:10
1 min
2
521 km
39 Kayankulam Jn (KYJ)
02:18
02:20
2 min
2
529 km
40 Karunagapalli (KPY)
02:39
02:40
1 min
2
542 km
41 Quilon Jn (QLN)
03:25
03:30
5 min
2
569 km
42 Mayyanad (MYY)
03:39
03:40
1 min
2
578 km
43 Paravur (PVU)
03:44
03:45
1 min
2
582 km
44 Varkala (VAK)
03:54
03:55
1 min
2
593 km
45 Kadakavur (KVU)
04:04
04:05
1 min
2
602 km
46 Chirayinkil (CRY)
04:09
04:10
1 min
2
605 km
47 Trivandrum Pett (TVP)
04:34
04:35
1 min
2
631 km
48 Trivandrum Cntl (TVC)
05:05
0
2
634 km

Train Trivandrum Express -16348 from to passes through following stations:


Mangalore, Kumbla, Kasaragod, Kotikulam, Kanhangad, Nileshwar, Charvattur, Trikarpur, Payyanur, Payangadi, Kannapuram, Cannanore, Tellicherry, Mahe, Badagara, Quilandi, Calicut, Ferok, Vallikunnu, Parpanangadi, Tanur, Tirur, Kuttippuram, Pattambi, Shoranur Jn, Wadakancheri, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Angamali, Alwaye, Ernakulam Town, Piravam Road, Kottayam, Changanacheri, Tiruvalla, Chengannur, Mavelikara, Kayankulam Jn, Karunagapalli, Quilon Jn, Mayyanad, Paravur, Varkala, Kadakavur, Chirayinkil, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl,