Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Trichy Express - 16853


  ()
1 Chennai Egmore (MS)
08:20
0
1
0 km
2 Tambaram (TBM)
08:43
08:45
2 min
1
25 km
3 Chengalpattu (CGL)
09:13
09:15
2 min
1
56 km
4 Melmaruvattur (MLMR)
09:43
09:45
2 min
1
92 km
5 Villuparam Jn (VM)
11:10
11:20
10 min
1
159 km
6 Panruti (PRT)
11:39
11:40
1 min
1
179 km
7 Tirupadripulyur (TDPR)
12:15
12:17
2 min
1
201 km
8 Cuddalore Port (CUPJ)
12:23
12:25
2 min
1
205 km
9 Chidambaram (CDM)
12:54
12:55
1 min
1
244 km
10 Sirkazhi (SY)
13:14
13:15
1 min
1
261 km
11 Vithisvarankol (VDL)
13:21
13:22
1 min
1
267 km
12 Mayiladuturai J (MV)
13:30
13:35
5 min
1
281 km
13 Kumbakonam (KMU)
14:04
14:05
1 min
1
312 km
14 Thanjavur (TJ)
14:48
14:50
2 min
1
351 km
15 Budalur (BAL)
15:08
15:09
1 min
1
368 km
16 Tiruchchirapali (TPJ)
16:35
0
1
401 km

Train Trichy Express -16853 from to passes through following stations:


Chennai Egmore, Tambaram, Chengalpattu, Melmaruvattur, Villuparam Jn, Panruti, Tirupadripulyur, Cuddalore Port, Chidambaram, Sirkazhi, Vithisvarankol, Mayiladuturai J, Kumbakonam, Thanjavur, Budalur, Tiruchchirapali,