Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Tirupati Passenger - 213


  ()
1 Mysore Jn (MYS)
17:00
0
1
0 km
2 Naganahalli (NHY)
17:09
17:10
1 min
1
8 km
3 Shrirangapatna (S)
17:15
17:16
1 min
1
15 km
4 Pandavapura (PANP)
17:22
17:23
1 min
1
19 km
5 Byadarahalli (BDRL)
17:33
17:34
1 min
1
29 km
6 Yeliyur (Y)
17:44
17:45
1 min
1
37 km
7 Mandya (MYA)
17:54
17:55
1 min
1
45 km
8 Maddur (MAD)
18:13
18:15
2 min
1
64 km
9 Channapatna (CPT)
18:34
18:35
1 min
1
83 km
10 Ramanagaram (RMGM)
18:47
18:48
1 min
1
94 km
11 Bidadi (BID)
19:04
19:05
1 min
1
109 km
12 Kengeri (KGI)
19:29
19:30
1 min
1
126 km
13 Bangalore Cy Jn (SBC)
20:15
20:30
15 min
1
139 km
14 Bangalore Cant (BNC)
20:40
20:42
2 min
1
143 km
15 Krishnarajapurm (KJM)
20:59
21:00
1 min
1
153 km
16 Whitefield (WFD)
21:09
21:10
1 min
1
162 km
17 Devangonthi (DKN)
21:19
21:20
1 min
1
170 km
18 Malur (MLO)
21:29
21:30
1 min
1
182 km
19 Bangarapet (BWT)
21:58
22:00
2 min
1
209 km
20 Kamasamudram (KSM)
22:14
22:15
1 min
1
221 km
21 Bisanattam (BSM)
22:24
22:25
1 min
1
228 km
22 Gudupulli (GDP)
22:34
22:35
1 min
1
233 km
23 Kuppam (KPN)
22:49
22:50
1 min
1
243 km
24 Mulanur (MAR)
23:01
23:02
1 min
1
255 km
25 Patchur (PU)
23:12
23:13
1 min
1
269 km
26 Somanayakkanpti (SKPT)
23:21
23:22
1 min
1
278 km
27 Jolarpettai (JTJ)
23:50
23:55
5 min
1
287 km
28 Vaniyambadi (VN)
00:09
00:10
1 min
2
302 km
29 Ambur (AB)
00:24
00:25
1 min
2
319 km
30 Gudiyattam (GYM)
00:49
00:50
1 min
2
346 km
31 Katpadi Jn (KPD)
02:45
02:50
5 min
2
371 km
32 Chittor (CTO)
03:29
03:30
1 min
2
403 km
33 Putalapattu (PTT)
03:44
03:45
1 min
2
418 km
34 Pakala Jn (PAK)
03:59
04:00
1 min
2
433 km
35 Panapakam (PAM)
04:14
04:15
1 min
2
445 km
36 Kotala (KEN)
04:29
04:30
1 min
2
460 km
37 Chandragiri (CGI)
04:39
04:40
1 min
2
463 km
38 Tirupati (TPTY)
05:35
0
2
475 km

Train Tirupati Passenger -213 from Mysore Jn to Tirupati passes through following stations:


Mysore Jn, Naganahalli, Shrirangapatna, Pandavapura, Byadarahalli, Yeliyur, Mandya, Maddur, Channapatna, Ramanagaram, Bidadi, Kengeri, Bangalore Cy Jn, Bangalore Cant, Krishnarajapurm, Whitefield, Devangonthi, Malur, Bangarapet, Kamasamudram, Bisanattam, Gudupulli, Kuppam, Mulanur, Patchur, Somanayakkanpti, Jolarpettai, Vaniyambadi, Ambur, Gudiyattam, Katpadi Jn, Chittor, Putalapattu, Pakala Jn, Panapakam, Kotala, Chandragiri, Tirupati,