Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Tirunelveli Jammu Express - 16787


  ()
1 Tirunelveli (TEN)
15:45
0
1
0 km
2 Maniyachchi Jn (MEJ)
16:18
16:20
2 min
1
29 km
3 Kovilpatti (CVP)
16:52
16:54
2 min
1
66 km
4 Satur (SRT)
17:12
17:14
2 min
1
87 km
5 Virudunagar Jn (VPT)
17:48
17:50
2 min
1
114 km
6 Madurai Jn (MDU)
19:00
19:15
15 min
1
157 km
7 Kodaikanal Road (KQN)
19:45
19:50
5 min
1
197 km
8 Dindigul Jn (DG)
20:25
20:30
5 min
1
223 km
9 Tiruchchirapali (TPJ)
22:30
22:35
5 min
1
317 km
10 Karur (KRR)
00:05
00:10
5 min
2
393 km
11 Erode Jn (ED)
01:45
03:05
1 hrs 20 min
2
458 km
12 Salem Jn (SA)
04:00
04:05
5 min
2
521 km
13 Jolarpettai (JTJ)
05:55
06:00
5 min
2
641 km
14 Katpadi Jn (KPD)
07:08
07:10
2 min
2
725 km
15 Chittor (CTO)
07:39
07:40
1 min
2
757 km
16 Tirupati (TPTY)
09:08
09:10
2 min
2
829 km
17 Renigunta Jn (RU)
09:30
09:40
10 min
2
839 km
18 Gudur Jn (GDR)
11:23
11:25
2 min
2
922 km
19 Nellore (NLR)
11:50
11:51
1 min
2
960 km
20 Ongole (OGL)
13:17
13:18
1 min
2
1076 km
21 Tenali Jn (TEL)
14:34
14:35
1 min
2
1183 km
22 Vijayawada Jn (BZA)
16:00
16:20
20 min
2
1215 km
23 Khammam (KMT)
17:30
17:32
2 min
2
1316 km
24 Warangal (WL)
19:40
19:45
5 min
2
1423 km
25 Ramgundam (RDM)
21:04
21:06
2 min
2
1526 km
26 Balharshah (BPQ)
23:30
23:40
10 min
2
1667 km
27 Chandrapur (CD)
23:56
23:57
1 min
2
1681 km
28 Sevagram (SEGM)
01:34
01:36
2 min
3
1802 km
29 Nagpur (NGP)
02:45
02:55
10 min
3
1878 km
30 Itarsi Jn (ET)
07:35
07:45
10 min
3
2175 km
31 Bhopal Jn (BPL)
09:25
09:35
10 min
3
2267 km
32 Jhansi Jn (JHS)
13:55
14:05
10 min
3
2558 km
33 Gwalior (GWL)
15:30
15:35
5 min
3
2655 km
34 Dhaulpur (DHO)
16:23
16:24
1 min
3
2721 km
35 Agra Cantt (AGC)
17:25
17:30
5 min
3
2774 km
36 Faridabad (FDB)
20:00
20:01
1 min
3
2940 km
37 H Nizamuddin (NZM)
20:40
21:10
30 min
3
2961 km
38 New Delhi (NDLS)
21:40
00:10
2 hrs 30 min
4
2968 km
39 Shakurbasti (SSB)
00:41
00:42
1 min
4
2979 km
40 Bahadurgarh (BGZ)
01:01
01:02
1 min
4
2999 km
41 Rohtak Jn (ROK)
01:35
01:40
5 min
4
3039 km
42 Jind Jn (JIND)
02:35
02:40
5 min
4
3096 km
43 Narwana Jn (NRW)
03:06
03:07
1 min
4
3130 km
44 Tohana (TUN)
03:28
03:29
1 min
4
3156 km
45 Jakhal Jn (JHL)
04:05
04:10
5 min
4
3168 km
46 Sunam (SFM)
04:43
04:44
1 min
4
3206 km
47 Sangrur (SAG)
04:57
04:58
1 min
4
3218 km
48 Dhuri Jn (DUI)
05:15
05:20
5 min
4
3234 km
49 Malerkotla (MET)
05:39
05:40
1 min
4
3251 km
50 Kila Raipur (QRP)
06:26
06:27
1 min
4
3279 km
51 Ludhiana Jn (LDH)
06:55
07:05
10 min
4
3296 km
52 Phillaur Jn (PHR)
07:19
07:20
1 min
4
3310 km
53 Phagwara Jn (PGW)
07:44
07:45
1 min
4
3332 km
54 Jalandhar Cant (JRC)
08:05
08:10
5 min
4
3348 km
55 Tanda Urmar (TDO)
08:44
08:45
1 min
4
3391 km
56 Dasuya (DZA)
09:02
09:03
1 min
4
3406 km
57 Mukerian (MEX)
09:45
09:46
1 min
4
3422 km
58 Chakki Bank (CHKB)
10:35
10:55
20 min
4
3461 km
59 Kathua (KTHU)
11:40
11:41
1 min
4
3484 km
60 Samba (SMBX)
12:43
12:44
1 min
4
3528 km
61 Bari Brahman (BBMN)
13:17
13:18
1 min
4
3552 km
62 Jammu Tawi (JAT)
13:45
0
4
3561 km

Train Tirunelveli Jammu Express -16787 from to passes through following stations:


Tirunelveli, Maniyachchi Jn, Kovilpatti, Satur, Virudunagar Jn, Madurai Jn, Kodaikanal Road, Dindigul Jn, Tiruchchirapali, Karur, Erode Jn, Salem Jn, Jolarpettai, Katpadi Jn, Chittor, Tirupati, Renigunta Jn, Gudur Jn, Nellore, Ongole, Tenali Jn, Vijayawada Jn, Khammam, Warangal, Ramgundam, Balharshah, Chandrapur, Sevagram, Nagpur, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Jhansi Jn, Gwalior, Dhaulpur, Agra Cantt, Faridabad, H Nizamuddin, New Delhi, Shakurbasti, Bahadurgarh, Rohtak Jn, Jind Jn, Narwana Jn, Tohana, Jakhal Jn, Sunam, Sangrur, Dhuri Jn, Malerkotla, Kila Raipur, Ludhiana Jn, Phillaur Jn, Phagwara Jn, Jalandhar Cant, Tanda Urmar, Dasuya, Mukerian, Chakki Bank, Kathua, Samba, Bari Brahman, Jammu Tawi,