Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Tiruchendur Express - 0659


  ()
1 Chennai Central (MAS)
15:00
0
1
0 km
2 Arakkonam (AJJ)
16:08
16:10
2 min
1
69 km
3 Katpadi Jn (KPD)
17:00
17:02
2 min
1
130 km
4 Jolarpettai (JTJ)
18:10
18:12
2 min
1
214 km
5 Salem Jn (SA)
19:40
19:42
2 min
1
334 km
6 Erode Jn (ED)
20:40
21:00
20 min
1
396 km
7 Karur (KRR)
22:50
22:52
2 min
1
462 km
8 Dindigul Jn (DG)
00:20
00:25
5 min
2
536 km
9 Madurai Jn (MDU)
01:45
01:50
5 min
2
601 km
10 Virudunagar Jn (VPT)
02:40
02:42
2 min
2
645 km
11 Maniyachchi Jn (MEJ)
04:00
04:02
2 min
2
729 km
12 Tirunelveli (TEN)
04:40
05:10
30 min
2
758 km
13 Seydunganallur (SDNR)
05:23
05:25
2 min
2
794 km
14 Nazareth (NZT)
05:43
05:50
7 min
2
797 km
15 Kurumbur (KZB)
05:55
05:56
1 min
2
804 km
16 Arumuganeri (ANY)
06:00
06:02
2 min
2
810 km
17 Kayalpattinam (KZY)
06:08
06:10
2 min
2
812 km
18 Tiruchendur (TCN)
06:50
0
2
819 km

Train Tiruchendur Express -0659 from Chennai Central to Tiruchendur passes through following stations:


Chennai Central, Arakkonam, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Karur, Dindigul Jn, Madurai Jn, Virudunagar Jn, Maniyachchi Jn, Tirunelveli, Seydunganallur, Nazareth, Kurumbur, Arumuganeri, Kayalpattinam, Tiruchendur,