Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Thirukkural Express - 12642


  ()
1 H Nizamuddin (NZM)
06:00
0
1
0 km
2 Agra Cantt (AGC)
09:10
09:15
5 min
1
188 km
3 Jhansi Jn (JHS)
12:45
12:55
10 min
1
403 km
4 Bhopal Jn (BPL)
17:10
17:15
5 min
1
694 km
5 Itarsi Jn (ET)
19:00
19:10
10 min
1
786 km
6 Betul (BZU)
20:29
20:31
2 min
1
893 km
7 Nagpur (NGP)
23:15
23:25
10 min
1
1083 km
8 Balharshah (BPQ)
02:55
03:05
10 min
2
1294 km
9 Vijayawada Jn (BZA)
10:35
10:50
15 min
2
1746 km
10 Gudur Jn (GDR)
15:03
15:05
2 min
2
2039 km
11 Chennai Egmore (MS)
18:10
18:35
25 min
2
2178 km
12 Tambaram (TBM)
18:58
19:00
2 min
2
2203 km
13 Chengalpattu (CGL)
19:28
19:30
2 min
2
2233 km
14 Villuparam Jn (VM)
21:15
21:20
5 min
2
2336 km
15 Vridhachalam Jn (VRI)
22:00
22:02
2 min
2
2391 km
16 Tiruchchirapali (TPJ)
00:35
00:40
5 min
3
2514 km
17 Dindigul Jn (DG)
02:15
02:20
5 min
3
2608 km
18 Kodaikanal Road (KQN)
02:38
02:40
2 min
3
2634 km
19 Madurai Jn (MDU)
03:25
03:30
5 min
3
2674 km
20 Virudunagar Jn (VPT)
04:10
04:12
2 min
3
2717 km
21 Satur (SRT)
04:33
04:35
2 min
3
2744 km
22 Kovilpatti (CVP)
04:53
04:55
2 min
3
2765 km
23 Maniyachchi Jn (MEJ)
05:24
05:25
1 min
3
2802 km
24 Tirunelveli (TEN)
06:25
06:30
5 min
3
2830 km
25 Nagarcoil Jn (NCJ)
08:10
08:15
5 min
3
2904 km
26 Kanyakumari (CAPE)
08:45
0
3
2919 km

Train Thirukkural Express -12642 from to passes through following stations:


H Nizamuddin, Agra Cantt, Jhansi Jn, Bhopal Jn, Itarsi Jn, Betul, Nagpur, Balharshah, Vijayawada Jn, Gudur Jn, Chennai Egmore, Tambaram, Chengalpattu, Villuparam Jn, Vridhachalam Jn, Tiruchchirapali, Dindigul Jn, Kodaikanal Road, Madurai Jn, Virudunagar Jn, Satur, Kovilpatti, Maniyachchi Jn, Tirunelveli, Nagarcoil Jn, Kanyakumari,