Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Swarna Jayanti - 12644


  ()
1 H Nizamuddin (NZM)
06:00
0
1
0 km
2 Mathura Jn (MTJ)
08:10
08:15
5 min
1
134 km
3 Raja Ki Mandi (RKM)
08:53
08:55
2 min
1
184 km
4 Agra Cantt (AGC)
09:10
09:15
5 min
1
188 km
5 Gwalior (GWL)
11:07
11:12
5 min
1
306 km
6 Jhansi Jn (JHS)
12:45
12:55
10 min
1
403 km
7 Bina Jn (BINA)
15:10
15:15
5 min
1
556 km
8 Bhopal Jn (BPL)
17:10
17:15
5 min
1
694 km
9 Itarsi Jn (ET)
19:00
19:10
10 min
1
786 km
10 Betul (BZU)
20:29
20:31
2 min
1
893 km
11 Nagpur (NGP)
23:15
23:25
10 min
1
1083 km
12 Balharshah (BPQ)
02:55
03:05
10 min
2
1294 km
13 Warangal (WL)
06:27
06:32
5 min
2
1538 km
14 Vijayawada Jn (BZA)
11:00
11:15
15 min
2
1746 km
15 Gudur Jn (GDR)
15:33
15:35
2 min
2
2039 km
16 Renigunta Jn (RU)
16:45
16:55
10 min
2
2122 km
17 Tirupati (TPTY)
17:10
17:12
2 min
2
2132 km
18 Chittor (CTO)
18:28
18:30
2 min
2
2204 km
19 Katpadi Jn (KPD)
19:33
19:35
2 min
2
2237 km
20 Salem Jn (SA)
22:10
22:15
5 min
2
2440 km
21 Erode Jn (ED)
23:25
23:30
5 min
2
2503 km
22 Tiruppur (TUP)
00:08
00:10
2 min
3
2553 km
23 Coimbatore Jn (CBE)
01:15
01:20
5 min
3
2603 km
24 Palghat (PGT)
02:40
02:45
5 min
3
2658 km
25 Trichur (TCR)
04:00
04:05
5 min
3
2735 km
26 Alwaye (AWY)
04:57
05:00
3 min
3
2790 km
27 Eranakulam Jn (ERS)
05:50
06:00
10 min
3
2809 km
28 Alleppey (ALLP)
07:17
07:20
3 min
3
2866 km
29 Kayankulam Jn (KYJ)
08:33
08:35
2 min
3
2909 km
30 Quilon Jn (QLN)
09:30
09:35
5 min
3
2950 km
31 Trivandrum Cntl (TVC)
11:10
0
3
3014 km

Train Swarna Jayanti -12644 from to passes through following stations:


H Nizamuddin, Mathura Jn, Raja Ki Mandi, Agra Cantt, Gwalior, Jhansi Jn, Bina Jn, Bhopal Jn, Itarsi Jn, Betul, Nagpur, Balharshah, Warangal, Vijayawada Jn, Gudur Jn, Renigunta Jn, Tirupati, Chittor, Katpadi Jn, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Trichur, Alwaye, Eranakulam Jn, Alleppey, Kayankulam Jn, Quilon Jn, Trivandrum Cntl,