Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Swarna Jayanthi - 12781


  ()
1 Mysore Jn (MYS)
20:10
0
1
0 km
2 Hassan (HAS)
21:58
22:00
2 min
1
121 km
3 Arsikere Jn (ASK)
23:05
23:10
5 min
1
168 km
4 Birur Jn (RRB)
23:55
23:57
2 min
1
213 km
5 Davangere (DVG)
01:44
01:45
1 min
2
328 km
6 Harihar (HRR)
01:58
02:00
2 min
2
341 km
7 Ranibennur (RNR)
02:23
02:25
2 min
2
364 km
8 Haveri (HVR)
02:54
02:55
1 min
2
396 km
9 Hubli Jn (UBL)
04:30
04:40
10 min
2
471 km
10 Dharwar (DWR)
05:04
05:05
1 min
2
491 km
11 Belgaum (BGM)
07:15
07:20
5 min
2
613 km
12 Miraj Jn (MRJ)
10:15
10:20
5 min
2
750 km
13 Sangli (SLI)
10:32
10:35
3 min
2
757 km
14 Karad (KRD)
11:39
11:40
1 min
2
825 km
15 Satara (STR)
12:35
12:38
3 min
2
884 km
16 Pune Jn (PUNE)
16:00
16:10
10 min
2
1029 km
17 Daund Jn (DD)
17:30
17:45
15 min
2
1105 km
18 Ahmadnagar (ANG)
19:02
19:05
3 min
2
1189 km
19 Belapur (BAP)
20:09
20:10
1 min
2
1255 km
20 Kopargaon (KPG)
20:44
20:45
1 min
2
1299 km
21 Manmad Jn (MMR)
21:50
21:55
5 min
2
1341 km
22 Bhusaval Jn (BSL)
00:20
00:25
5 min
3
1526 km
23 Khandwa (KNW)
02:30
02:35
5 min
3
1649 km
24 Itarsi Jn (ET)
04:50
05:00
10 min
3
1833 km
25 Bhopal Jn (BPL)
06:35
06:40
5 min
3
1924 km
26 Bina Jn (BINA)
08:30
08:35
5 min
3
2063 km
27 Jhansi Jn (JHS)
10:30
10:40
10 min
3
2215 km
28 Gwalior (GWL)
12:00
12:05
5 min
3
2312 km
29 Agra Cantt (AGC)
14:00
14:05
5 min
3
2431 km
30 Mathura Jn (MTJ)
15:00
15:05
5 min
3
2484 km
31 H Nizamuddin (NZM)
17:00
0
3
2618 km

Train Swarna Jayanthi -12781 from to passes through following stations:


Mysore Jn, Hassan, Arsikere Jn, Birur Jn, Davangere, Harihar, Ranibennur, Haveri, Hubli Jn, Dharwar, Belgaum, Miraj Jn, Sangli, Karad, Satara, Pune Jn, Daund Jn, Ahmadnagar, Belapur, Kopargaon, Manmad Jn, Bhusaval Jn, Khandwa, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Bina Jn, Jhansi Jn, Gwalior, Agra Cantt, Mathura Jn, H Nizamuddin,