Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Swaraj Express - 12472


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
11:15
0
1
0 km
2 Kathua (KTHU)
12:11
12:13
2 min
1
77 km
3 Chakki Bank (CHKB)
12:50
13:00
10 min
1
100 km
4 Jalandhar Cant (JRC)
14:50
14:55
5 min
1
213 km
5 Ludhiana Jn (LDH)
15:45
16:10
25 min
1
265 km
6 Ambala Cant Jn (UMB)
17:50
18:00
10 min
1
378 km
7 Panipat Jn (PNP)
19:35
19:37
2 min
1
487 km
8 Subzi Mandi (SZM)
21:06
21:08
2 min
1
572 km
9 New Delhi (NDLS)
21:30
21:50
20 min
1
577 km
10 Mathura Jn (MTJ)
00:05
00:10
5 min
2
717 km
11 Sawai Madhopur (SWM)
02:27
02:29
2 min
2
934 km
12 Kota Jn (KOTA)
03:50
04:05
15 min
2
1041 km
13 Bhawani Mandi (BWM)
05:15
05:17
2 min
2
1142 km
14 Nagda Jn (NAD)
07:10
07:12
2 min
2
1266 km
15 Ratlam Jn (RTM)
07:45
08:05
20 min
2
1308 km
16 Meghnagar (MGN)
09:06
09:08
2 min
2
1388 km
17 Dahod (DHD)
09:32
09:34
2 min
2
1421 km
18 Godhra Jn (GDA)
10:49
10:51
2 min
2
1495 km
19 Vadodara Jn (BRC)
11:50
12:08
18 min
2
1569 km
20 Bharuch Jn (BH)
13:00
13:02
2 min
2
1639 km
21 Surat (ST)
14:00
14:05
5 min
2
1698 km
22 Vapi (VAPI)
15:11
15:13
2 min
2
1791 km
23 Borivali (BVI)
17:21
17:23
2 min
2
1931 km
24 Bandra Terminus (BDTS)
18:05
0
2
1950 km

Train Swaraj Express -12472 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Kathua, Chakki Bank, Jalandhar Cant, Ludhiana Jn, Ambala Cant Jn, Panipat Jn, Subzi Mandi, New Delhi, Mathura Jn, Sawai Madhopur, Kota Jn, Bhawani Mandi, Nagda Jn, Ratlam Jn, Meghnagar, Dahod, Godhra Jn, Vadodara Jn, Bharuch Jn, Surat, Vapi, Borivali, Bandra Terminus,