Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Surat Muzaffarpur Express - 19053


  ()
1 Surat (ST)
05:30
0
1
0 km
2 Vadodara Jn (BRC)
07:30
07:45
15 min
1
129 km
3 Ratlam Jn (RTM)
11:50
12:10
20 min
1
391 km
4 Ujjain Jn (UJN)
14:25
15:00
35 min
1
487 km
5 Maksi (MKC)
15:58
16:00
2 min
1
528 km
6 Guna (GUNA)
20:00
20:15
15 min
1
742 km
7 Ashok Nagar (ASKN)
21:17
21:20
3 min
1
786 km
8 Bina Jn (BINA)
00:05
00:30
25 min
2
861 km
9 Jhansi Jn (JHS)
03:10
03:20
10 min
2
1013 km
10 Gwalior (GWL)
04:35
04:45
10 min
2
1110 km
11 Agra Cantt (AGC)
07:00
07:10
10 min
2
1229 km
12 Tundla Jn (TDL)
08:20
08:25
5 min
2
1255 km
13 Kanpur Central (CNB)
11:50
12:05
15 min
2
1484 km
14 Lucknow (LKO)
13:35
14:00
25 min
2
1556 km
15 Shahganj Jn (SHG)
20:30
20:55
25 min
2
1788 km
16 Azamgarh (AMH)
21:50
21:55
5 min
2
1845 km
17 Mau Jn (MAU)
22:55
23:10
15 min
2
1888 km
18 Ballia (BUI)
00:30
00:35
5 min
3
1957 km
19 Chhapra (CPR)
01:55
02:00
5 min
3
2022 km
20 Sonpur Jn (SEE)
03:00
03:11
11 min
3
2076 km
21 Hajipur Jn (HJP)
03:19
03:21
2 min
3
2081 km
22 Muzaffarpur Jn (MFP)
04:30
0
3
2135 km

Train Surat Muzaffarpur Express -19053 from to passes through following stations:


Surat, Vadodara Jn, Ratlam Jn, Ujjain Jn, Maksi, Guna, Ashok Nagar, Bina Jn, Jhansi Jn, Gwalior, Agra Cantt, Tundla Jn, Kanpur Central, Lucknow, Shahganj Jn, Azamgarh, Mau Jn, Ballia, Chhapra, Sonpur Jn, Hajipur Jn, Muzaffarpur Jn,