Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Saurashtra Express - 19215


  ()
1 Mumbai Central (BCT)
08:20
0
1
0 km
2 Dadar (DDR)
08:30
08:32
2 min
1
6 km
3 Borivali (BVI)
09:01
09:03
2 min
1
30 km
4 Vasai Road (BSR)
09:24
09:26
2 min
1
48 km
5 Virar (VR)
09:38
09:40
2 min
1
56 km
6 Saphale (SAH)
09:55
09:57
2 min
1
73 km
7 Palghar (PLG)
10:09
10:11
2 min
1
87 km
8 Boisar (BOR)
10:21
10:23
2 min
1
99 km
9 Dahanu Road (DRD)
10:43
10:45
2 min
1
120 km
10 Gholvad (GVD)
10:55
10:57
2 min
1
131 km
11 Umbargam Road (UBR)
11:08
11:10
2 min
1
140 km
12 Sanjan (SJN)
11:19
11:21
2 min
1
145 km
13 Vapi (VAPI)
11:40
11:42
2 min
1
170 km
14 Udvada (UVD)
11:54
11:56
2 min
1
178 km
15 Pardi (PAD)
12:02
12:04
2 min
1
184 km
16 Valsad (BL)
12:25
12:45
20 min
1
194 km
17 Bilimora Jn (BIM)
13:00
13:02
2 min
1
212 km
18 Amalsad (AML)
13:08
13:10
2 min
1
218 km
19 Navsari (NVS)
13:23
13:25
2 min
1
233 km
20 Maroli (MRL)
13:36
13:38
2 min
1
242 km
21 Udhna Jn (UDN)
13:55
13:57
2 min
1
259 km
22 Surat (ST)
14:15
14:20
5 min
1
263 km
23 Sayan (SYN)
14:34
14:36
2 min
1
276 km
24 Kim (KIM)
14:43
14:45
2 min
1
286 km
25 Kosamba Jn (KSB)
14:53
14:55
2 min
1
294 km
26 Panoli (PAO)
15:02
15:04
2 min
1
302 km
27 Ankleshwar Jn (AKV)
15:13
15:15
2 min
1
312 km
28 Bharuch Jn (BH)
15:30
15:32
2 min
1
322 km
29 Nabipur (NIU)
15:41
15:43
2 min
1
334 km
30 Palej (PLJ)
15:53
15:55
2 min
1
347 km
31 Miyagam Karjan (MYG)
16:06
16:08
2 min
1
362 km
32 Itola (ITA)
16:20
16:22
2 min
1
374 km
33 Vishvamitri (VS)
16:40
16:42
2 min
1
389 km
34 Vadodara Jn (BRC)
16:50
16:55
5 min
1
392 km
35 Vasad Jn (VDA)
17:15
17:17
2 min
1
412 km
36 Anand Jn (ANND)
17:40
17:42
2 min
1
427 km
37 Kanjari Boriyav (KBRV)
17:48
17:50
2 min
1
435 km
38 Nadiad Jn (ND)
18:05
18:15
10 min
1
446 km
39 Mhmdvd Kheda Rd (MHD)
18:30
18:32
2 min
1
463 km
40 Barejadi (BJD)
18:55
18:57
2 min
1
475 km
41 Maninagar (MAN)
19:21
19:23
2 min
1
488 km
42 Ahmedabad Jn (ADI)
19:40
20:05
25 min
1
491 km
43 Sabarmati Jn (SBI)
20:17
20:19
2 min
1
497 km
44 Chandlodiya (CLDY)
20:38
20:40
2 min
1
502 km
45 Ambli Road (ABD)
20:46
20:48
2 min
1
508 km
46 Sanand (SAU)
20:59
21:01
2 min
1
520 km
47 Chharodi (CE)
21:12
21:14
2 min
1
531 km
48 Jakhvada (JKA)
21:26
21:28
2 min
1
545 km
49 Viramgam Jn (VG)
22:00
22:02
2 min
1
557 km
50 Surendranagar (SUNR)
23:11
23:16
5 min
1
622 km
51 Than Jn (THAN)
23:51
23:53
2 min
1
670 km
52 Wankaner Jn (WKR)
00:19
00:24
5 min
2
696 km
53 Rajkot Jn (RJT)
01:34
01:39
5 min
2
738 km
54 Hapa (HAPA)
02:43
02:45
2 min
2
814 km
55 Jamnagar (JAM)
02:55
03:00
5 min
2
823 km
56 Lalpur Jam (LPJ)
03:56
03:58
2 min
2
866 km
57 Gop Jam (GOP)
04:20
04:22
2 min
2
884 km
58 Bhaunra (BNVD)
04:43
04:45
2 min
2
902 km
59 Wansjaliya (WSJ)
05:10
05:11
1 min
2
921 km
60 Sakhpur (SKR)
05:18
05:20
2 min
2
928 km
61 Ranavav (RWO)
05:34
05:36
2 min
2
941 km
62 Porbandar (PBR)
06:15
0
2
955 km

Train Saurashtra Express -19215 from to passes through following stations:


Mumbai Central, Dadar, Borivali, Vasai Road, Virar, Saphale, Palghar, Boisar, Dahanu Road, Gholvad, Umbargam Road, Sanjan, Vapi, Udvada, Pardi, Valsad, Bilimora Jn, Amalsad, Navsari, Maroli, Udhna Jn, Surat, Sayan, Kim, Kosamba Jn, Panoli, Ankleshwar Jn, Bharuch Jn, Nabipur, Palej, Miyagam Karjan, Itola, Vishvamitri, Vadodara Jn, Vasad Jn, Anand Jn, Kanjari Boriyav, Nadiad Jn, Mhmdvd Kheda Rd, Barejadi, Maninagar, Ahmedabad Jn, Sabarmati Jn, Chandlodiya, Ambli Road, Sanand, Chharodi, Jakhvada, Viramgam Jn, Surendranagar, Than Jn, Wankaner Jn, Rajkot Jn, Hapa, Jamnagar, Lalpur Jam, Gop Jam, Bhaunra, Wansjaliya, Sakhpur, Ranavav, Porbandar,