Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sanghamitra Express - 12295


  ()
1 Bangalore Cy Jn (SBC)
09:00
0
1
0 km
2 Bangalore Cant (BNC)
09:10
09:15
5 min
1
5 km
3 Krishnarajapurm (KJM)
09:26
09:28
2 min
1
15 km
4 Bangarapet (BWT)
10:13
10:15
2 min
1
71 km
5 Jolarpettai (JTJ)
11:28
11:30
2 min
1
149 km
6 Katpadi Jn (KPD)
12:33
12:35
2 min
1
232 km
7 Arakkonam (AJJ)
13:33
13:35
2 min
1
293 km
8 Chennai Central (MAS)
15:05
15:40
35 min
1
362 km
9 Gudur Jn (GDR)
18:03
18:05
2 min
1
499 km
10 Ongole (OGL)
19:53
19:54
1 min
1
653 km
11 Vijayawada Jn (BZA)
22:25
22:35
10 min
1
792 km
12 Warangal (WL)
01:11
01:13
2 min
2
1000 km
13 Ramgundam (RDM)
02:32
02:33
1 min
2
1103 km
14 Sirpur Kagazngr (SKZR)
03:32
03:33
1 min
2
1175 km
15 Balharshah (BPQ)
05:00
05:10
10 min
2
1244 km
16 Chandrapur (CD)
05:29
05:30
1 min
2
1258 km
17 Sevagram (SEGM)
07:12
07:13
1 min
2
1379 km
18 Nagpur (NGP)
08:20
08:30
10 min
2
1455 km
19 Pandhurna (PAR)
10:08
10:09
1 min
2
1559 km
20 Betul (BZU)
11:40
11:41
1 min
2
1646 km
21 Ghoradongri (GDYA)
12:03
12:04
1 min
2
1682 km
22 Itarsi Jn (ET)
14:35
14:45
10 min
2
1752 km
23 Pipariya (PPI)
15:42
15:44
2 min
2
1820 km
24 Narsinghpur (NU)
16:46
16:48
2 min
2
1914 km
25 Jabalpur (JBP)
18:20
18:30
10 min
2
1998 km
26 Katni (KTE)
19:35
19:40
5 min
2
2088 km
27 Satna (STA)
21:10
21:20
10 min
2
2187 km
28 Allahabad Jn (ALD)
02:00
02:50
50 min
3
2364 km
29 Mirzapur (MZP)
03:59
04:00
1 min
3
2454 km
30 Mughal Sarai Jn (MGS)
05:10
05:30
20 min
3
2517 km
31 Buxar (BXR)
06:55
06:57
2 min
3
2611 km
32 Ara (ARA)
07:40
07:42
2 min
3
2680 km
33 Danapur (DNR)
08:55
08:57
2 min
3
2719 km
34 Patna Jn (PNBE)
09:20
0
3
2729 km

Train Sanghamitra Express -12295 from to passes through following stations:


Bangalore Cy Jn, Bangalore Cant, Krishnarajapurm, Bangarapet, Jolarpettai, Katpadi Jn, Arakkonam, Chennai Central, Gudur Jn, Ongole, Vijayawada Jn, Warangal, Ramgundam, Sirpur Kagazngr, Balharshah, Chandrapur, Sevagram, Nagpur, Pandhurna, Betul, Ghoradongri, Itarsi Jn, Pipariya, Narsinghpur, Jabalpur, Katni, Satna, Allahabad Jn, Mirzapur, Mughal Sarai Jn, Buxar, Ara, Danapur, Patna Jn,