Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sangha Mitra Express - 12296


  ()
1 Patna Jn (PNBE)
19:55
0
1
0 km
2 Danapur (DNR)
20:10
20:12
2 min
1
10 km
3 Ara (ARA)
20:41
20:43
2 min
1
50 km
4 Buxar (BXR)
21:31
21:33
2 min
1
118 km
5 Mughal Sarai Jn (MGS)
23:20
23:30
10 min
1
212 km
6 Mirzapur (MZP)
00:29
00:30
1 min
2
275 km
7 Allahabad Jn (ALD)
01:50
02:22
32 min
2
365 km
8 Satna (STA)
05:10
05:20
10 min
2
543 km
9 Katni (KTE)
06:35
06:40
5 min
2
641 km
10 Jabalpur (JBP)
08:20
08:30
10 min
2
732 km
11 Narsinghpur (NU)
09:32
09:34
2 min
2
816 km
12 Pipariya (PPI)
10:53
10:55
2 min
2
910 km
13 Itarsi Jn (ET)
12:35
12:55
20 min
2
977 km
14 Ghoradongri (GDYA)
13:52
13:53
1 min
2
1047 km
15 Betul (BZU)
14:38
14:39
1 min
2
1084 km
16 Pandhurna (PAR)
15:54
15:55
1 min
2
1170 km
17 Nagpur (NGP)
17:55
18:10
15 min
2
1274 km
18 Sevagram (SEGM)
19:03
19:04
1 min
2
1350 km
19 Chandrapur (CD)
21:09
21:10
1 min
2
1471 km
20 Balharshah (BPQ)
22:00
22:15
15 min
2
1485 km
21 Sirpur Kagazngr (SKZR)
22:59
23:00
1 min
2
1555 km
22 Ramgundam (RDM)
00:02
00:03
1 min
3
1627 km
23 Warangal (WL)
01:35
01:40
5 min
3
1729 km
24 Vijayawada Jn (BZA)
06:05
06:25
20 min
3
1938 km
25 Ongole (OGL)
08:13
08:14
1 min
3
2076 km
26 Gudur Jn (GDR)
11:03
11:05
2 min
3
2231 km
27 Chennai Central (MAS)
13:35
14:00
25 min
3
2368 km
28 Arakkonam (AJJ)
15:03
15:05
2 min
3
2436 km
29 Katpadi Jn (KPD)
15:58
16:00
2 min
3
2497 km
30 Jolarpettai (JTJ)
17:25
17:30
5 min
3
2581 km
31 Bangarapet (BWT)
18:43
18:45
2 min
3
2659 km
32 Krishnarajapurm (KJM)
19:36
19:38
2 min
3
2715 km
33 Bangalore East (BNCE)
19:49
19:50
1 min
3
2722 km
34 Bangalore Cant (BNC)
20:00
20:05
5 min
3
2725 km
35 Bangalore Cy Jn (SBC)
20:40
0
3
2729 km

Train Sangha Mitra Express -12296 from to passes through following stations:


Patna Jn, Danapur, Ara, Buxar, Mughal Sarai Jn, Mirzapur, Allahabad Jn, Satna, Katni, Jabalpur, Narsinghpur, Pipariya, Itarsi Jn, Ghoradongri, Betul, Pandhurna, Nagpur, Sevagram, Chandrapur, Balharshah, Sirpur Kagazngr, Ramgundam, Warangal, Vijayawada Jn, Ongole, Gudur Jn, Chennai Central, Arakkonam, Katpadi Jn, Jolarpettai, Bangarapet, Krishnarajapurm, Bangalore East, Bangalore Cant, Bangalore Cy Jn,