Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sanand Janata Express - 19017


  ()
1 Bandra Terminus (BDTS)
17:35
0
1
0 km
2 Borivali (BVI)
18:18
18:20
2 min
1
19 km
3 Palghar (PLG)
19:12
19:14
2 min
1
76 km
4 Dahanu Road (DRD)
19:41
19:43
2 min
1
109 km
5 Vapi (VAPI)
20:17
20:19
2 min
1
159 km
6 Valsad (BL)
20:44
20:46
2 min
1
183 km
7 Bilimora Jn (BIM)
21:05
21:07
2 min
1
202 km
8 Navsari (NVS)
21:23
21:25
2 min
1
223 km
9 Surat (ST)
22:00
22:05
5 min
1
252 km
10 Kosamba Jn (KSB)
22:33
22:35
2 min
1
283 km
11 Ankleshwar Jn (AKV)
22:50
22:52
2 min
1
302 km
12 Bharuch Jn (BH)
23:05
23:07
2 min
1
311 km
13 Vadodara Jn (BRC)
00:07
00:12
5 min
2
381 km
14 Anand Jn (ANND)
00:44
00:46
2 min
2
417 km
15 Nadiad Jn (ND)
01:04
01:06
2 min
2
435 km
16 Mhmdvd Kheda Rd (MHD)
01:21
01:23
2 min
2
453 km
17 Maninagar (MAN)
01:51
01:53
2 min
2
477 km
18 Ahmedabad Jn (ADI)
02:10
02:30
20 min
2
481 km
19 Sanand (SAU)
03:03
03:05
2 min
2
509 km
20 Viramgam Jn (VG)
03:48
03:50
2 min
2
546 km
21 Lakhtar (LTR)
04:35
04:37
2 min
2
590 km
22 Surendranagar (SUNR)
04:58
05:00
2 min
2
611 km
23 Muli Road (MOL)
05:20
05:22
2 min
2
633 km
24 Than Jn (THAN)
05:42
05:44
2 min
2
659 km
25 Daladi (DL)
06:02
06:04
2 min
2
673 km
26 Wankaner Jn (WKR)
06:20
06:22
2 min
2
686 km
27 Rajkot Jn (RJT)
07:30
07:45
15 min
2
727 km
28 Padadhari (PDH)
08:07
08:09
2 min
2
752 km
29 Hapa (HAPA)
09:02
09:04
2 min
2
803 km
30 Jamnagar (JAM)
09:30
0
2
812 km

Train Sanand Janata Express -19017 from to passes through following stations:


Bandra Terminus, Borivali, Palghar, Dahanu Road, Vapi, Valsad, Bilimora Jn, Navsari, Surat, Kosamba Jn, Ankleshwar Jn, Bharuch Jn, Vadodara Jn, Anand Jn, Nadiad Jn, Mhmdvd Kheda Rd, Maninagar, Ahmedabad Jn, Sanand, Viramgam Jn, Lakhtar, Surendranagar, Muli Road, Than Jn, Daladi, Wankaner Jn, Rajkot Jn, Padadhari, Hapa, Jamnagar,