Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sabarmati Express - 19167


  ()
1 Ahmedabad Jn (ADI)
20:50
0
1
0 km
2 Maninagar (MAN)
20:57
20:59
2 min
1
4 km
3 Mhmdvd Kheda Rd (MHD)
21:23
21:25
2 min
1
29 km
4 Nadiad Jn (ND)
21:41
21:43
2 min
1
46 km
5 Anand Jn (ANND)
21:58
22:00
2 min
1
64 km
6 Vadodara Jn (BRC)
22:45
23:10
25 min
1
100 km
7 Godhra Jn (GDA)
00:38
00:40
2 min
2
174 km
8 Dahod (DHD)
01:36
01:38
2 min
2
248 km
9 Meghnagar (MGN)
02:01
02:03
2 min
2
281 km
10 Ratlam Jn (RTM)
03:25
03:40
15 min
2
362 km
11 Khachrod (KUH)
04:04
04:06
2 min
2
389 km
12 Nagda Jn (NAD)
04:30
04:35
5 min
2
403 km
13 Ujjain Jn (UJN)
05:50
06:10
20 min
2
458 km
14 Tarana Road (TAN)
06:36
06:38
2 min
2
489 km
15 Maksi (MKC)
07:08
07:10
2 min
2
499 km
16 Shajapur (SFY)
07:33
07:35
2 min
2
527 km
17 Sarangpur (SFW)
07:57
07:59
2 min
2
554 km
18 Pachor Road (PFR)
08:26
08:28
2 min
2
586 km
19 Biyavra Rajgarh (BRRG)
08:52
08:54
2 min
2
616 km
20 Chachaura Bngj (CBK)
09:18
09:20
2 min
2
646 km
21 Kumbhraj (KHRJ)
09:38
09:40
2 min
2
668 km
22 VIJAY PUR (VJP)
09:53
09:55
2 min
2
687 km
23 Ruthiyai (RTA)
10:05
10:10
5 min
2
692 km
24 Guna (GUNA)
11:00
11:10
10 min
2
713 km
25 Ashok Nagar (ASKN)
12:06
12:08
2 min
2
757 km
26 Pipraigaon (PIA)
12:36
12:38
2 min
2
783 km
27 Mungaoli (MNV)
13:12
13:14
2 min
2
803 km
28 Bina Jn (BINA)
14:20
14:50
30 min
2
831 km
29 Dhaura (DUA)
15:17
15:19
2 min
2
866 km
30 Lalitpur (LAR)
15:40
15:42
2 min
2
894 km
31 Talbahat (TBT)
16:13
16:15
2 min
2
934 km
32 Babina (BAB)
16:35
16:37
2 min
2
959 km
33 Jhansi Jn (JHS)
17:15
17:30
15 min
2
984 km
34 Chirgaon (CGN)
18:02
18:04
2 min
2
1016 km
35 Moth (MOTH)
18:24
18:26
2 min
2
1039 km
36 Ait (AIT)
18:54
18:56
2 min
2
1073 km
37 Orai (ORAI)
19:19
19:21
2 min
2
1098 km
38 Kalpi (KPI)
19:58
20:00
2 min
2
1131 km
39 Chaunrah (CNH)
20:09
20:11
2 min
2
1137 km
40 Pokhrayan (PHN)
20:21
20:23
2 min
2
1145 km
41 Bhimsen (BZM)
22:13
22:15
2 min
2
1190 km
42 Kanpur Central (CNB)
23:10
23:20
10 min
2
1204 km
43 Unnao Jn (ON)
23:41
23:43
2 min
2
1221 km
44 Lucknow (LKO)
00:50
01:10
20 min
3
1275 km
45 Barabanki Jn (BBK)
01:48
01:50
2 min
3
1303 km
46 Daryabad (DYD)
02:20
02:22
2 min
3
1342 km
47 Rudauli (RDL)
02:54
02:56
2 min
3
1365 km
48 Faizabad Jn (FD)
04:05
04:10
5 min
3
1403 km
49 Ayodhya (AY)
04:26
04:28
2 min
3
1410 km
50 Goshainganj (GGJ)
04:56
04:58
2 min
3
1441 km
51 Akbarpur (ABP)
05:30
05:32
2 min
3
1464 km
52 Malipur (MLPR)
05:51
05:53
2 min
3
1483 km
53 Shahganj Jn (SHG)
06:45
06:50
5 min
3
1508 km
54 JNU (JNU)
07:36
07:38
2 min
3
1541 km
55 Varanasi Jn (BSB)
09:50
0
3
1598 km

Train Sabarmati Express -19167 from to passes through following stations:


Ahmedabad Jn, Maninagar, Mhmdvd Kheda Rd, Nadiad Jn, Anand Jn, Vadodara Jn, Godhra Jn, Dahod, Meghnagar, Ratlam Jn, Khachrod, Nagda Jn, Ujjain Jn, Tarana Road, Maksi, Shajapur, Sarangpur, Pachor Road, Biyavra Rajgarh, Chachaura Bngj, Kumbhraj, VIJAY PUR, Ruthiyai, Guna, Ashok Nagar, Pipraigaon, Mungaoli, Bina Jn, Dhaura, Lalitpur, Talbahat, Babina, Jhansi Jn, Chirgaon, Moth, Ait, Orai, Kalpi, Chaunrah, Pokhrayan, Bhimsen, Kanpur Central, Unnao Jn, Lucknow, Barabanki Jn, Daryabad, Rudauli, Faizabad Jn, Ayodhya, Goshainganj, Akbarpur, Malipur, Shahganj Jn, JNU, Varanasi Jn,