Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Sabarmati Express - 19166


  ()
1 Darbhanga Jn (DBG)
04:35
0
1
0 km
2 Samastipur Jn (SPJ)
05:35
06:00
25 min
1
38 km
3 Muzaffarpur Jn (MFP)
06:50
07:00
10 min
1
90 km
4 Hajipur Jn (HJP)
07:51
07:52
1 min
1
143 km
5 Sonpur Jn (SEE)
08:07
08:12
5 min
1
149 km
6 Chhapra (CPR)
09:35
09:50
15 min
1
203 km
7 Suraimanpur (SIP)
10:30
10:31
1 min
1
231 km
8 Sahatwar (STW)
10:50
10:51
1 min
1
250 km
9 Ballia (BUI)
11:10
11:15
5 min
1
268 km
10 Rasra (RSR)
11:53
11:54
1 min
1
300 km
11 Indara Jn (IAA)
12:25
12:27
2 min
1
329 km
12 Mau Jn (MAU)
12:40
12:55
15 min
1
337 km
13 Muhammadabad (MMA)
13:17
13:18
1 min
1
358 km
14 Sathiaon (SAA)
13:30
13:31
1 min
1
367 km
15 Azamgarh (AMH)
13:50
13:55
5 min
1
380 km
16 Sarai Mir (SMZ)
14:35
14:36
1 min
1
405 km
17 Khorason Road (KRND)
14:49
14:50
1 min
1
415 km
18 Shahganj Jn (SHG)
15:35
16:05
30 min
1
436 km
19 Malipur (MLPR)
16:27
16:28
1 min
1
461 km
20 Akbarpur (ABP)
16:50
16:54
4 min
1
480 km
21 Goshainganj (GGJ)
17:24
17:25
1 min
1
503 km
22 Ayodhya (AY)
18:01
18:02
1 min
1
534 km
23 Faizabad Jn (FD)
18:35
19:25
50 min
1
542 km
24 Rudauli (RDL)
20:42
20:43
1 min
1
579 km
25 Daryabad (DYD)
21:18
21:19
1 min
1
603 km
26 Barabanki Jn (BBK)
22:20
22:21
1 min
1
641 km
27 Lucknow (LKO)
23:10
23:25
15 min
1
669 km
28 Unnao Jn (ON)
00:19
00:20
1 min
2
723 km
29 Kanpur Central (CNB)
01:02
01:10
8 min
2
740 km
30 Bhimsen (BZM)
01:37
01:38
1 min
2
754 km
31 Pokhrayan (PHN)
02:14
02:15
1 min
2
799 km
32 Chaunrah (CNH)
02:26
02:27
1 min
2
807 km
33 Kalpi (KPI)
02:38
02:39
1 min
2
813 km
34 Orai (ORAI)
03:07
03:08
1 min
2
846 km
35 Ait (AIT)
03:42
03:43
1 min
2
871 km
36 Moth (MOTH)
04:10
04:11
1 min
2
905 km
37 Chirgaon (CGN)
04:31
04:32
1 min
2
928 km
38 Jhansi Jn (JHS)
05:35
05:50
15 min
2
960 km
39 Babina (BAB)
06:14
06:15
1 min
2
986 km
40 Talbahat (TBT)
06:39
06:40
1 min
2
1010 km
41 Lalitpur (LAR)
07:14
07:15
1 min
2
1050 km
42 Dhaura (DUA)
07:48
07:49
1 min
2
1078 km
43 Bina Jn (BINA)
09:10
09:30
20 min
2
1113 km
44 Mungaoli (MNV)
10:11
10:12
1 min
2
1141 km
45 Pipraigaon (PIA)
10:37
10:38
1 min
2
1161 km
46 Ashok Nagar (ASKN)
11:04
11:05
1 min
2
1187 km
47 Guna (GUNA)
12:10
12:20
10 min
2
1231 km
48 Ruthiyai (RTA)
12:45
12:50
5 min
2
1252 km
49 VIJAY PUR (VJP)
13:00
13:01
1 min
2
1257 km
50 Kumbhraj (KHRJ)
13:16
13:17
1 min
2
1276 km
51 Chachaura Bngj (CBK)
13:34
13:35
1 min
2
1298 km
52 Biyavra Rajgarh (BRRG)
14:00
14:01
1 min
2
1328 km
53 Pachor Road (PFR)
14:23
14:24
1 min
2
1358 km
54 Sarangpur (SFW)
14:53
14:54
1 min
2
1390 km
55 Shajapur (SFY)
15:59
16:00
1 min
2
1417 km
56 Maksi (MKC)
17:45
17:47
2 min
2
1445 km
57 Tarana Road (TAN)
17:55
17:56
1 min
2
1455 km
58 Ujjain Jn (UJN)
18:30
18:50
20 min
2
1486 km
59 Nagda Jn (NAD)
19:45
19:47
2 min
2
1541 km
60 Khachrod (KUH)
19:59
20:00
1 min
2
1555 km
61 Ratlam Jn (RTM)
20:35
20:50
15 min
2
1582 km
62 Meghnagar (MGN)
21:52
21:53
1 min
2
1663 km
63 Dahod (DHD)
22:21
22:22
1 min
2
1696 km
64 Godhra Jn (GDA)
00:15
00:20
5 min
3
1770 km
65 Vadodara Jn (BRC)
01:25
01:55
30 min
3
1844 km
66 Anand Jn (ANND)
02:34
02:35
1 min
3
1880 km
67 Nadiad Jn (ND)
02:57
02:58
1 min
3
1898 km
68 Mhmdvd Kheda Rd (MHD)
03:17
03:18
1 min
3
1916 km
69 Maninagar (MAN)
03:57
03:58
1 min
3
1940 km
70 Ahmedabad Jn (ADI)
04:15
0
3
1944 km

Train Sabarmati Express -19166 from to passes through following stations:


Darbhanga Jn, Samastipur Jn, Muzaffarpur Jn, Hajipur Jn, Sonpur Jn, Chhapra, Suraimanpur, Sahatwar, Ballia, Rasra, Indara Jn, Mau Jn, Muhammadabad, Sathiaon, Azamgarh, Sarai Mir, Khorason Road, Shahganj Jn, Malipur, Akbarpur, Goshainganj, Ayodhya, Faizabad Jn, Rudauli, Daryabad, Barabanki Jn, Lucknow, Unnao Jn, Kanpur Central, Bhimsen, Pokhrayan, Chaunrah, Kalpi, Orai, Ait, Moth, Chirgaon, Jhansi Jn, Babina, Talbahat, Lalitpur, Dhaura, Bina Jn, Mungaoli, Pipraigaon, Ashok Nagar, Guna, Ruthiyai, VIJAY PUR, Kumbhraj, Chachaura Bngj, Biyavra Rajgarh, Pachor Road, Sarangpur, Shajapur, Maksi, Tarana Road, Ujjain Jn, Nagda Jn, Khachrod, Ratlam Jn, Meghnagar, Dahod, Godhra Jn, Vadodara Jn, Anand Jn, Nadiad Jn, Mhmdvd Kheda Rd, Maninagar, Ahmedabad Jn,