Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Ratlam Ajmer Express - 19653


  ()
1 Ratlam Jn (RTM)
06:25
0
1
0 km
2 Namli (NLI)
06:39
06:41
2 min
1
13 km
3 Jaora (JAO)
07:03
07:05
2 min
1
34 km
4 Dhodhar (DOD)
07:20
07:22
2 min
1
50 km
5 Mandasor (MDS)
07:58
08:00
2 min
1
84 km
6 Piplia (PIP)
08:13
08:15
2 min
1
100 km
7 Malhargarh (MLG)
08:23
08:25
2 min
1
108 km
8 Nimach (NMH)
08:55
09:00
5 min
1
133 km
9 Nimbahera (NBH)
09:22
09:24
2 min
1
160 km
10 Chittaurgarh (COR)
09:55
10:10
15 min
1
189 km
11 Chanderiya (CNA)
10:32
10:34
2 min
1
197 km
12 Gangrar (GGR)
10:48
10:50
2 min
1
211 km
13 Hamirgarh (HMG)
11:04
11:06
2 min
1
225 km
14 Bhilwara (BHL)
11:25
11:30
5 min
1
243 km
15 Sareri (SSR)
12:00
12:02
2 min
1
284 km
16 Bijainagar (BJNR)
12:24
12:26
2 min
1
310 km
17 Nasirabad (NSD)
13:00
13:02
2 min
1
352 km
18 Ajmer Jn (AII)
13:55
0
1
375 km

Train Ratlam Ajmer Express -19653 from to passes through following stations:


Ratlam Jn, Namli, Jaora, Dhodhar, Mandasor, Piplia, Malhargarh, Nimach, Nimbahera, Chittaurgarh, Chanderiya, Gangrar, Hamirgarh, Bhilwara, Sareri, Bijainagar, Nasirabad, Ajmer Jn,