Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Raptisagar Express - 12512


  ()
1 Trivandrum Cntl (TVC)
05:30
0
1
0 km
2 Quilon Jn (QLN)
06:30
06:35
5 min
1
65 km
3 Kayankulam Jn (KYJ)
07:10
07:12
2 min
1
106 km
4 Harippad (HAD)
07:29
07:30
1 min
1
119 km
5 Ambalapuzha (AMPA)
07:49
07:50
1 min
1
137 km
6 Alleppey (ALLP)
08:02
08:05
3 min
1
149 km
7 Shertalai (SRTL)
08:24
08:25
1 min
1
173 km
8 Eranakulam Jn (ERS)
09:55
10:05
10 min
1
206 km
9 Alwaye (AWY)
10:35
10:40
5 min
1
225 km
10 Angamali (AFK)
10:49
10:50
1 min
1
234 km
11 Chalakudi (CKI)
11:04
11:05
1 min
1
250 km
12 Irinjalakuda (IJK)
11:14
11:15
1 min
1
256 km
13 Trichur (TCR)
11:40
11:45
5 min
1
280 km
14 Wadakancheri (WKI)
12:04
12:05
1 min
1
296 km
15 Shoranur Jn (SRR)
12:50
13:05
15 min
1
313 km
16 Ottappalam (OTP)
13:24
13:25
1 min
1
326 km
17 Palghat (PGT)
14:00
14:05
5 min
1
357 km
18 Coimbatore Jn (CBE)
15:05
15:10
5 min
1
412 km
19 Tiruppur (TUP)
16:08
16:10
2 min
1
462 km
20 Erode Jn (ED)
17:00
17:10
10 min
1
512 km
21 Salem Jn (SA)
18:05
18:10
5 min
1
575 km
22 Jolarpettai (JTJ)
19:48
19:50
2 min
1
695 km
23 Katpadi Jn (KPD)
20:53
20:55
2 min
1
778 km
24 Chennai Central (MAS)
23:05
23:25
20 min
1
908 km
25 Gudur Jn (GDR)
01:35
01:37
2 min
2
1045 km
26 Nellore (NLR)
02:02
02:03
1 min
2
1083 km
27 Ongole (OGL)
03:29
03:30
1 min
2
1199 km
28 Chirala (CLX)
04:05
04:06
1 min
2
1249 km
29 Vijayawada Jn (BZA)
06:05
06:20
15 min
2
1338 km
30 Khammam (KMT)
07:30
07:32
2 min
2
1439 km
31 Warangal (WL)
09:20
09:22
2 min
2
1546 km
32 Ramgundam (RDM)
10:35
10:36
1 min
2
1649 km
33 Mancheral (MCI)
10:47
10:48
1 min
2
1662 km
34 Belampalli (BPA)
11:09
11:10
1 min
2
1682 km
35 Sirpur Kagazngr (SKZR)
11:36
11:37
1 min
2
1721 km
36 Balharshah (BPQ)
13:05
13:15
10 min
2
1790 km
37 Chandrapur (CD)
13:34
13:35
1 min
2
1804 km
38 Hinganghat (HGT)
14:34
14:35
1 min
2
1888 km
39 Sevagram (SEGM)
15:19
15:20
1 min
2
1925 km
40 Nagpur (NGP)
16:45
17:00
15 min
2
2001 km
41 Pandhurna (PAR)
18:14
18:15
1 min
2
2105 km
42 Amla Jn (AMLA)
19:17
19:19
2 min
2
2169 km
43 Betul (BZU)
19:34
19:35
1 min
2
2192 km
44 Ghoradongri (GDYA)
20:14
20:15
1 min
2
2228 km
45 Itarsi Jn (ET)
22:25
22:35
10 min
2
2298 km
46 Bhopal Jn (BPL)
00:15
00:25
10 min
3
2390 km
47 Lalitpur (LAR)
03:00
03:02
2 min
3
2591 km
48 Jhansi Jn (JHS)
04:20
04:40
20 min
3
2681 km
49 Orai (ORAI)
06:17
06:18
1 min
3
2795 km
50 Kanpur Central (CNB)
08:15
08:20
5 min
3
2901 km
51 Unnao Jn (ON)
08:42
08:43
1 min
3
2918 km
52 Lucknow (LJN)
09:45
10:05
20 min
3
2972 km
53 Badshahnagar (BNZ)
10:29
10:30
1 min
3
2984 km
54 Barabanki Jn (BBK)
11:03
11:05
2 min
3
3008 km
55 Gonda Jn (GD)
12:17
12:22
5 min
3
3097 km
56 Mankapur Jn (MUR)
12:47
12:49
2 min
3
3125 km
57 Basti (BST)
13:32
13:37
5 min
3
3186 km
58 Khalilabad (KLD)
14:02
14:03
1 min
3
3216 km
59 Gorakhpur Jn (GKP)
15:10
0
3
3251 km

Train Raptisagar Express -12512 from to passes through following stations:


Trivandrum Cntl, Quilon Jn, Kayankulam Jn, Harippad, Ambalapuzha, Alleppey, Shertalai, Eranakulam Jn, Alwaye, Angamali, Chalakudi, Irinjalakuda, Trichur, Wadakancheri, Shoranur Jn, Ottappalam, Palghat, Coimbatore Jn, Tiruppur, Erode Jn, Salem Jn, Jolarpettai, Katpadi Jn, Chennai Central, Gudur Jn, Nellore, Ongole, Chirala, Vijayawada Jn, Khammam, Warangal, Ramgundam, Mancheral, Belampalli, Sirpur Kagazngr, Balharshah, Chandrapur, Hinganghat, Sevagram, Nagpur, Pandhurna, Amla Jn, Betul, Ghoradongri, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Lalitpur, Jhansi Jn, Orai, Kanpur Central, Unnao Jn, Lucknow, Badshahnagar, Barabanki Jn, Gonda Jn, Mankapur Jn, Basti, Khalilabad, Gorakhpur Jn,