Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Rapti Sagar Express - 12511


  ()
1 Gorakhpur Jn (GKP)
06:45
0
1
0 km
2 Khalilabad (KLD)
07:18
07:20
2 min
1
35 km
3 Basti (BST)
07:50
07:55
5 min
1
65 km
4 Mankapur Jn (MUR)
08:40
08:42
2 min
1
126 km
5 Gonda Jn (GD)
09:05
09:10
5 min
1
154 km
6 Barabanki Jn (BBK)
10:27
10:29
2 min
1
243 km
7 Badshahnagar (BNZ)
11:05
11:07
2 min
1
267 km
8 Lucknow (LJN)
11:30
11:50
20 min
1
279 km
9 Unnao Jn (ON)
12:37
12:39
2 min
1
333 km
10 Kanpur Central (CNB)
13:17
13:22
5 min
1
350 km
11 Orai (ORAI)
14:50
14:52
2 min
1
456 km
12 Jhansi Jn (JHS)
16:45
17:05
20 min
1
570 km
13 Lalitpur (LAR)
18:07
18:09
2 min
1
660 km
14 Bhopal Jn (BPL)
21:15
21:25
10 min
1
861 km
15 Itarsi Jn (ET)
23:05
23:15
10 min
1
953 km
16 Ghoradongri (GDYA)
00:07
00:09
2 min
2
1023 km
17 Betul (BZU)
00:53
00:55
2 min
2
1059 km
18 Amla Jn (AMLA)
01:19
01:22
3 min
2
1082 km
19 Pandhurna (PAR)
02:23
02:25
2 min
2
1146 km
20 Nagpur (NGP)
04:10
04:20
10 min
2
1250 km
21 Sevagram (SEGM)
05:18
05:20
2 min
2
1326 km
22 Hinganghat (HGT)
05:48
05:50
2 min
2
1363 km
23 Chandrapur (CD)
06:56
06:58
2 min
2
1447 km
24 Balharshah (BPQ)
08:05
08:35
30 min
2
1461 km
25 Sirpur Kagazngr (SKZR)
09:24
09:26
2 min
2
1531 km
26 Belampalli (BPA)
10:02
10:04
2 min
2
1569 km
27 Mancheral (MCI)
10:18
10:20
2 min
2
1589 km
28 Ramgundam (RDM)
10:28
10:30
2 min
2
1602 km
29 Warangal (WL)
12:03
12:05
2 min
2
1705 km
30 Khammam (KMT)
13:35
13:37
2 min
2
1812 km
31 Vijayawada Jn (BZA)
15:50
16:05
15 min
2
1913 km
32 Chirala (CLX)
17:17
17:19
2 min
2
2002 km
33 Ongole (OGL)
18:02
18:04
2 min
2
2052 km
34 Nellore (NLR)
19:18
19:20
2 min
2
2168 km
35 Gudur Jn (GDR)
20:53
20:55
2 min
2
2206 km
36 Chennai Central (MAS)
23:20
23:45
25 min
2
2343 km
37 Katpadi Jn (KPD)
01:45
01:50
5 min
3
2473 km
38 Jolarpettai (JTJ)
03:15
03:20
5 min
3
2556 km
39 Salem Jn (SA)
04:55
05:00
5 min
3
2676 km
40 Erode Jn (ED)
06:00
06:10
10 min
3
2739 km
41 Tiruppur (TUP)
06:53
06:55
2 min
3
2789 km
42 Coimbatore Jn (CBE)
07:55
08:00
5 min
3
2840 km
43 Palghat (PGT)
09:10
09:15
5 min
3
2894 km
44 Ottappalam (OTP)
09:38
09:40
2 min
3
2925 km
45 Shoranur Jn (SRR)
10:10
10:30
20 min
3
2938 km
46 Wadakancheri (WKI)
10:48
10:50
2 min
3
2955 km
47 Trichur (TCR)
11:15
11:20
5 min
3
2971 km
48 Irinjalakuda (IJK)
11:43
11:45
2 min
3
2995 km
49 Chalakudi (CKI)
11:53
11:55
2 min
3
3001 km
50 Angamali (AFK)
12:08
12:10
2 min
3
3017 km
51 Alwaye (AWY)
12:20
12:23
3 min
3
3026 km
52 Ernakulam Town (ERN)
12:55
12:57
2 min
3
3043 km
53 Eranakulam Jn (ERS)
13:10
13:20
10 min
3
3045 km
54 Shertalai (SRTL)
14:08
14:10
2 min
3
3078 km
55 Alleppey (ALLP)
14:32
14:35
3 min
3
3102 km
56 Ambalapuzha (AMPA)
14:48
14:50
2 min
3
3114 km
57 Harippad (HAD)
15:08
15:10
2 min
3
3132 km
58 Kayankulam Jn (KYJ)
15:23
15:25
2 min
3
3145 km
59 Quilon Jn (QLN)
16:25
16:30
5 min
3
3186 km
60 Trivandrum Cntl (TVC)
17:50
0
3
3251 km

Train Rapti Sagar Express -12511 from to passes through following stations:


Gorakhpur Jn, Khalilabad, Basti, Mankapur Jn, Gonda Jn, Barabanki Jn, Badshahnagar, Lucknow, Unnao Jn, Kanpur Central, Orai, Jhansi Jn, Lalitpur, Bhopal Jn, Itarsi Jn, Ghoradongri, Betul, Amla Jn, Pandhurna, Nagpur, Sevagram, Hinganghat, Chandrapur, Balharshah, Sirpur Kagazngr, Belampalli, Mancheral, Ramgundam, Warangal, Khammam, Vijayawada Jn, Chirala, Ongole, Nellore, Gudur Jn, Chennai Central, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Ottappalam, Shoranur Jn, Wadakancheri, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Angamali, Alwaye, Ernakulam Town, Eranakulam Jn, Shertalai, Alleppey, Ambalapuzha, Harippad, Kayankulam Jn, Quilon Jn, Trivandrum Cntl,