Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Rameswaram Varanasi Express - 14259


  ()
1 Rameswaram (RMM)
22:40
0
1
0 km
2 Ramanathapuram (RMD)
23:38
23:40
2 min
1
54 km
3 Paramakkudi (PMK)
00:10
00:12
2 min
2
90 km
4 Manamadurai Jn (MNM)
00:40
00:45
5 min
2
114 km
5 Sivaganga (SVGA)
01:13
01:15
2 min
2
134 km
6 Devakottai Road (DKO)
01:49
01:50
1 min
2
170 km
7 Karaikkudi Jn (KKDI)
02:05
02:10
5 min
2
175 km
8 Pudukkottai (PDKT)
02:44
02:46
2 min
2
212 km
9 Tiruchchirapali (TPJ)
04:10
04:15
5 min
2
264 km
10 Thanjavur (TJ)
04:58
05:00
2 min
2
314 km
11 Kumbakonam (KMU)
05:34
05:35
1 min
2
353 km
12 Mayiladuturai J (MV)
06:25
06:30
5 min
2
385 km
13 Sirkazhi (SY)
06:46
06:47
1 min
2
405 km
14 Chidambaram (CDM)
07:08
07:10
2 min
2
422 km
15 Cuddalore Port (CUPJ)
07:43
07:45
2 min
2
460 km
16 Villuparam Jn (VM)
09:30
09:40
10 min
2
506 km
17 Chengalpattu (CGL)
11:13
11:15
2 min
2
609 km
18 Chennai Egmore (MS)
12:55
13:10
15 min
2
665 km
19 Gudur Jn (GDR)
15:50
15:52
2 min
2
807 km
20 Nellore (NLR)
16:16
16:18
2 min
2
845 km
21 Ongole (OGL)
17:43
17:45
2 min
2
961 km
22 Tenali Jn (TEL)
18:57
18:58
1 min
2
1068 km
23 Vijayawada Jn (BZA)
20:05
20:20
15 min
2
1099 km
24 Warangal (WL)
23:50
23:55
5 min
2
1308 km
25 Ramgundam (RDM)
01:04
01:06
2 min
3
1410 km
26 Sirpur Kagazngr (SKZR)
02:09
02:11
2 min
3
1482 km
27 Chandrapur (CD)
04:37
04:39
2 min
3
1566 km
28 Sevagram (SEGM)
06:11
06:13
2 min
3
1687 km
29 Nagpur (NGP)
07:35
07:45
10 min
3
1763 km
30 Itarsi Jn (ET)
13:40
13:50
10 min
3
2060 km
31 Jabalpur (JBP)
17:15
17:25
10 min
3
2305 km
32 Katni (KTE)
18:35
18:40
5 min
3
2396 km
33 Satna (STA)
20:10
20:20
10 min
3
2494 km
34 Allahabad Jn (ALD)
01:00
01:25
25 min
4
2672 km
35 Gyanpur Road (GYN)
02:56
02:58
2 min
4
2736 km
36 Varanasi Jn (BSB)
04:40
0
4
2796 km

Train Rameswaram Varanasi Express -14259 from to passes through following stations:


Rameswaram, Ramanathapuram, Paramakkudi, Manamadurai Jn, Sivaganga, Devakottai Road, Karaikkudi Jn, Pudukkottai, Tiruchchirapali, Thanjavur, Kumbakonam, Mayiladuturai J, Sirkazhi, Chidambaram, Cuddalore Port, Villuparam Jn, Chengalpattu, Chennai Egmore, Gudur Jn, Nellore, Ongole, Tenali Jn, Vijayawada Jn, Warangal, Ramgundam, Sirpur Kagazngr, Chandrapur, Sevagram, Nagpur, Itarsi Jn, Jabalpur, Katni, Satna, Allahabad Jn, Gyanpur Road, Varanasi Jn,