Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Rameswaram Express - 16713


  ()
1 Chennai Egmore (MS)
17:00
0
1
0 km
2 Tambaram (TBM)
17:23
17:25
2 min
1
25 km
3 Chengalpattu (CGL)
17:53
17:55
2 min
1
56 km
4 Melmaruvattur (MLMR)
18:24
18:25
1 min
1
92 km
5 Tindivanam (TMV)
18:49
18:50
1 min
1
122 km
6 Villuparam Jn (VM)
19:30
19:40
10 min
1
159 km
7 Vridhachalam Jn (VRI)
20:21
20:22
1 min
1
213 km
8 Ariyalur (ALU)
20:59
21:00
1 min
1
267 km
9 Srirangam (SRGM)
21:34
21:35
1 min
1
325 km
10 Tiruchchirapali (TPJ)
22:25
22:35
10 min
1
336 km
11 Pudukkottai (PDKT)
23:40
23:42
2 min
1
389 km
12 Karaikkudi Jn (KKDI)
00:25
00:30
5 min
2
426 km
13 Sivaganga (SVGA)
01:15
01:16
1 min
2
466 km
14 Manamadurai Jn (MNM)
02:00
02:05
5 min
2
487 km
15 Paramakkudi (PMK)
02:34
02:35
1 min
2
511 km
16 Ramanathapuram (RMD)
03:05
03:10
5 min
2
547 km
17 Mandapam (MMM)
03:44
03:45
1 min
2
583 km
18 Rameswaram (RMM)
04:45
0
2
600 km

Train Rameswaram Express -16713 from to passes through following stations:


Chennai Egmore, Tambaram, Chengalpattu, Melmaruvattur, Tindivanam, Villuparam Jn, Vridhachalam Jn, Ariyalur, Srirangam, Tiruchchirapali, Pudukkottai, Karaikkudi Jn, Sivaganga, Manamadurai Jn, Paramakkudi, Ramanathapuram, Mandapam, Rameswaram,